Köşe Yazıları

Çeşitli Cinayetler

Cinayet sözlükte “günah işlemek; işlenen günah ve suç” anlamlarına gelen cinayet, genel anlamda da mala ve cana yönelik hukuka aykırı fiilleri ifade eder.  Ayrıca insanların doğrudan veya dolaylı hareketleriyle mala yönelik haksız fiillerine cinayet denilmekte ise de bunlar daha çok türüne göre gasp veya itlâf terimleriyle ifade edilmektedir. En dar anlamıyla cinayet kasten adam öldürme yaşam hakkına son vermek diye   kullanılır. Böyle bir fiilde bulunan kimseye cani, bu fiile maruz kalana da maktul denir.

Peki cinayet sadece silah, bıçak, taş ile mı olur?

Dil ile olur, davranış ile olur, tutum ile olur, sevgisizlik ile, bitmeyen eleştiri ile, kavga dövüş ile de olur.

Bir anne baba düşünün, çocuğunun her yapığına kızan, sürekli bağırıp ona,” sakar, tembel, salak, beceriksiz” gibi onlarca etiket yapıştıran, sürekli tenkit eden, birileri ile sürekli kıyaslayan, hep daha fazla, daha iyi, daha üstün olmasını bekleyen ve beklentisi hiç bitmeyen bir ebeveyn çocuğunun “öz saygısının” katilidir.

Bir öğretmen düşünün, öğrencisini arkadaşları yanında utandıran, anlamadığında azarlayan, çocukları bir hiçmiş görüp her şeyi bilen insan modun dan hiç çıkmayan, küçük düşürücü cezalar ile; tahtada çıkararak rencide etmek, dayak atmak, hakaret etmek, alay ederek başka arkadaşı ile kıyaslamak. Bu ve bunun gibi şeyleri yapan öğretme öğrencisinin “toplum saygısının katilidir”.

Bir erkek düşünün, eşini yaptığı hiçbir konuda taktir etmeyen, üstüne bir de aşağılayan, yeren, hakaret eden, duygusal yakınlık kurmayan, dinlemeyen; birde vaktini televizyon, tablet, telefona gömüp kadının ihtiyaçlarına duyarsız kalıp kadını gün gün öldüren koca “kadın katilidir.” Bu da cinayyetir.

Bir kadın düşünün, sürekli söylenen, mutmain siz, her şeyi dert haline getiren, hiçbir şey ile mutlu olmayan, hep daha fazlasını bekleyen, alıngan, suratsız, günlerce küsen eşine her şeyi minnet ile yapan. Kadın “erkek katilidir.” Bu da cinayettir.

Bir işyeri düşünün, yöneticin sürekli iş beğenmez sözleri, ne yaparsan yap mutlu olmama durumu, hep kusur arama hali, maaşın veya mesaini kesmek ile ilgili tehdit etmesi, özel durum ve izin gibi durumlarda daha fazla iş vererek bıktırma, kafasına göre görev ve yer değiştirmek, arkadaşların yanında küfür, tehdit, aşırı bağırmak gibi hallerde bulunan. Yönetici “işçi katilidir”. Bu da cinayettir.

Bir insanın; öz güvenin, saygısını, sabrını, yaşam enerjisin, gelecek umudunu, heveslerini, hayallerini, ümitlerini, tahammülünü, kadınlığını, erkekliğini, çocukluğunu öldürmeyin, öldürmeyin, öldürmeyin….

Aslında hepsi cinayettir. Ve katiller aramızdadır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu