Köşe Yazıları

Çelikhan’a Sigara-Tütün Fabrikası

Merkeze bağlı yayla köylerimizin ve Çelikhan’ın yaprak tütünü, yurdumuzun en kaliteli tütünüdür. Potansiyel, üretim, rekolte ve kalitesi  yıllar öncesinden ispatlanmış ve tescil edilmiştir.

Binlerce ailenin, onbinlerce  kişinin iş ve aş kapısı olan bu üründen maalesef bugüne kadar yeterince yararlanılmamıştır. 1994 yılında konan kota yüzünden üretim durmuş ve çiftçilerimizin birçoğu sıkıntıya sürüklenmiştir. Kotanın gerekçesi de ayrı bir konu… Güya ovalık alanlarda üretilen tütünün bir kısmı, yapraklarının aşırı büyüklüğünden dolayı istenen kalitede değilmiş… Olabilir… Bazı yerlerde üretilen bir kısım tütünün istenen kalitede olmaması, genelde bir kotayı mı gerektirir? Olur mu böyle şey? Sanki bir pire için yorgan yakmaya benziyor gibi…

Kotadan(1994’ten) bu yana Ankara’ya gönderdiğimiz vekillerimiz ister iktidar, ister muhalefet mensubu olsun, hiçbir ayırım gözetmeksizin bu sorunumuzla ellerinden geldiğince ilgilendiler, hâlâ  da aynı tempoda ilgilenmeye devam etmekteler. Hepsinin eline, emeğine, çabalarına sağlık. Bu önemli meselenin iktidarı, muhalefeti yoktur. Sorun, hepimizin, herkesin sorunu.

Sözü fazla uzatmadan şunu söylüyoruz: Çelikhan’a bir sigara tütün fabrikası mutlaka kurulmalı. Bu bir lütuf değil, anamızın ak sütü gibi hakkımızdır. Bu cümleden olarak aklımıza gelen bazı öneriler şunlardır:

*Kota meselesi, kökten ve temelli halledilmeli.

*Siyasiler, yerel yöneticiler, mülkî amirler, STK’lar, iş insanları ve diğer kurum ve ku ruluşlardan  ortak bir platform kurulmalı. Bu platform, Ankara’da sayın Cumhurbaşkanını ve ilgili bakanları ziyaret ederek hazırladıkları raporları sunmalı.

*Ulusal ve yerel yazılı ve görsel basında konunun anlamı, önemi ve gerekliliği ile meşhur tütünümüzün kalitesi ve fabrika meselesi sık sık dile getirilmeli.

*İl ve ilçeler bazında panel, sempozyum, konferans vb etkinliklerle tütün tanıtım programları  ve fabrika ihtiyacı gündeme getirilerek her an sıcak ve canlı tutulmalı.

*Konuya ilişkin şiir, resim, kompozisyon yarışmaları (il genelinde) düzenlenmeli.

*İl ve ilçeler bazında, yılın uygun ve belli zamanlarında tütün tanıtım sergileri ve etkinlikleri düzenlenerek yerli ve yabancı ilgililer davet edilmeli.

*Çelikhan’ın uygun bir meydanına Tütün„ motifli bir maket yerleştirilmeli.(Bir iki tütün yaprağı veya dalı…) 

*TBMM üyelerine, bakanlara, bürokratlara ve şehre gelen yerli-yabancı turistlere hatıra olarak verilmek üzere minik poşet veya paketler içinde yüzer gramlık hediyelik tütünler verilmeli. (Gerekirse yılın oniki ayında para ile de satılmalı.)

*Çelikhan belediyesi, ilçeye girişin en güzel ve en göze çarpan bir yerini düzenleyerek burayı şimdidenFabrika Arsası„ diye tanıtmaya başlamalı.(Dev tabelalar veya panolarla)

Bu ve benzeri önerilerin siyasilerimizin, ilgililerin, etkili ve yetkililerin ajandalarında olduğundan hiç kuşkumuz yok. Bizimkisi, gönlümüzden geçenleri paylaşmak… Tıpkı daha önceleri bu köşede paylaştığımız ‟Ecevit Tütünü„ yazımız ve ‟Tütüne Kota„ şiirimiz gibi… Ecevit demişken, rahmetliye ait bir  anımı da paylaşmak ve bir tesbitte bulunmak istiyorum: Şayet rahmetli sağ olsaydı, belki de şimdiye kadar hakkımız olan fabrikaya kavuşmuş olacaktık. Zira; Çelikhan-Rezip tütünümüzün merhum nezdinde apayrı bir yeri ve anlamı vardı… Ben, her yıl Rezipli bir hemşehrimizin, ürettiği tütününden beş kilo kadarını bizzat kendi elleriyle damarını alıp terbiye ederek kadayıf  gibi tel tel doğradıktan sonra götürüp merhuma hediye ettiğinin canlı tanığıyım. Hatta aynı tütünden bir kilosunu diğerlerine göre hatırı sayılır bir fiyattan alarak rahmetli hocam S. Ahmet Arvasi’ ye hediye ettiğimi de söylemeliyim.

Yazımızı komşumuz(Urfalı) Mahmut Tuncer’in ‟Bakkal Amca„ türküsünün sözleriyle bitirelim:

—Bakkal Amca, Bakkal Amca!

—Ne var?

—Yağın var mı?

—Var, var.

—Şekerin var mı?

—Var, var.

—Ne duruyorsun?

—Ne yapayım?

—Helva yapsana!.. Helva yapsana!..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu