Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar
01 Kasım 2016 Salı, 08:09
Mehmet Koç
Mehmet Koç meberan@hotmail.com Tüm Yazılar

Çaldılar…

Çaldılar…

 

Çaldılar çocuklarımızı. Çaldılar yaşam kaynaklarımızı. Küçük bir çocuğun gözlerindeki umudu ve sevinci göremediler, düşünmediler. Onlar ki nefretin ve vicdanın son yeriydiler. Çaldılar…

Bilim üretenleri anlayamadılar. Öğrencileri için umut besleyenlere acımadılar. Emeğin ve hürriyetin değerini kavrayamadılar.

Sorgusuz, sualsiz geldiler. Artarak geldiler. ‘Kul hakkı’ demeden geldiler. ‘İnsani hak’ demediler. Ne vicdanları vardı ne de gözlerinde sevgi. Bir bir çaldılar…

Yüzlerce, binlerce öğrencinin gözyaşları oldular. Sahipsiz bıraktılar onları. Minicik yüreklerinde taş oldular. Kanattılar çizgili defterlerini. Ne matematik ne de fen bilimleri. Ne fizik ne de kimya keyifli şimdi. Sosyal bilimlerin tam da içindeler. Hayat test ediyor öğrencileri. Bu testin soruları can acıtıcı. ‘Öğretmenim… neden?’ Soruları uçuyor havada ve düşüyor cansız bir şekilde yere.

Mini mini birler, ikiler ve üçler… daha da üst sınıflar. Çaldılar öğrencilerin sevdikleri öğretmenlerini. Ne silahla ne de sabanlaydı onların işi. Kalem ve silgi ve de kitaptı tüm dünyaları. Kitapları da çaldılar… kalemleri de silgileri de…

mehmet-koc2Onlar ki; bilim ürettiler yıllar yılı. Emek ürettiler. Çocuklarına sevgiyi, kardeşliği aşıladılar. Özgür düşünmenin ve saygı duymanın değerini sundular. Her kavganın barışa evrilmesinin önemini işlediler. Kin duymanın, kibirli olmanın ve nefretin nelerle sonuçlanabileceğini öğrettiler. Eğitimde zayıf olmamak için okumayı, bol bol kitap okumayı salık verdiler. Okulda öğrencileriyle neşe olabilen, onlara hayatın keşfinde rehberlik edenlerdi. Çocukların da sevinçlerini… Çaldılar…

Kitap okuma etkinlikleriyle hayatın çok yönlü olduğunu öğrendi öğrenciler. Balık tutmayı ve okyanuslarda da yüzebileceklerini anladılar. Şairlerle, yazarlarla buluşup yaşamın ve gökyüzünün herkese ait olduğunu anladılar. Oyunlarla, şekillerle ve renklerle öğrenmenin zevkini yaşadılar. En güzel öğrenme biçimlerini tattılar öğretmenlerinden.

Çaldılar güzellikleri. Dersleri keyifle işleyen öğretmenlerini kaybettiler. Öğrencilerine her daim sevgiyle yaklaşan öğretmenlerini, emeğe saygı duyan emekçileri yitirdiler. Çalanlar ise bilmediler, anlamadılar öğretmenliğin duygu yükünü. Öğretmenliğin psikolojisini, sosyolojisini, manevi ağırlığını hesap etmediler. Çaldılar sadece. Düşünmediler öğrenci-öğretmen ilişkisindeki sevginin kıymetini.   

mehmet-koc3Çaldılar. Oysa; Eğitim ve bilim üretiyordu onlar. Gerçek manada laisizmi savunuyorlardı. Adaleti, eşitliği ve parasız eğitimi dillendirip, herkes için ve her dezavantajlı gruplar için eğitim şart diyorlardı. Dünyaya ayak uydurabilmek için anadilin dışında da başka diller de öğretilmeliydi onlar için. Hiçbir öğrenci kendi değerlerinden kopuk yaşamamalı, inandığı değerlere saygı gösterilmeliydi.  BİLİMSEL EĞİTİM, akademik eğitim ve insanca bir eğitimdi dertleri! Muasır medeniyet düzeyinde buluşmaktı Finlandiya’daki eğitim gibi.

Ne savaş ne de silah. İnsanca bir yaşamı savunmanın ne denli KIYMETLİ olduğunu tarihte öğrenen emekçilerin umudu biter mi hiç. Çalınsa da. Yok sayılsa da. Umut her zaman en değerli ilaç oldu. Çalınan hayatların geri verileceği ve tüm öğrencilerin de öğretmenlerin de itibarlarını kazanacağı günleri sabırla beklemek gerekiyor.

Öğrencilerin ve öğretmenlerin yaşama sevinçlerini ve hayatlarını çalabilenlerin vicdanlarını ve inançlarını düşünmek istemiyorum. Bildiğim tek şey ADALET ve HAK bir gün yerine gelecektir. Öğretmenlik ihraç etmelerle ve açığa almalarla son bulur mu? Emekle elde edilen bir itibardır öğretmenlik.  Kariyerdir. Onurdur.

Çaldılar ama…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz