Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba
16 Ekim 2014 Perşembe, 23:59
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Bülent Arınç’ın Adıyaman Ziyareti

Bülent Arınç’ın Adıyaman Ziyareti

Deneyimli siyasetçi, Bülent ARINÇ, bir dizi temaslarda bulunmak üzere ilimizdeydi. Sanırım öncelikli ziyaret sebebi Adıyaman Üniversitesi’nin akademik açılış programına katılmaktı. Ancak bu vesileyle geldiği ilimizde bir takım başka temaslarda da bulundu.

Üniversitemizin ders yılı açılış programına katılan Başbakan Yardımcısı sayın Bülent Arınç, sudan bahanelerle terör estiren, sokakları kana bulayan huzur bozucu davranışlarda bulunanların bunndan böyle seyredilemeyeceğini vurguladı.

Terör herkes için bir baş belasıdır. Memlekette terör estirenlere karşı güvenlik güçlerimizin bundan böyle eli kolu bağlı seyretmeyecekleri kesin. Taviz tavizi getirir. Birileri terör estirirken taşları yere bağlamanın alemi yok.

Memlekette elbette hürriyet olacak, özgürlük olacak, ama birilerinin özgürlüğü birilerinin esareti  olmamalıdır. Birileri her türlü gayri meşru yolla memlekette terör estirerek devletin, kamu binalarının zarar görmesine sebebiyet  veriyorsa, milletin malını yağmalıyorsa, devletin buna karşılık ciddi önlemler alması yeni güvenlik paketiyle sağlanacak. Herkes haddini ve hududunu bilecek. Kendi hakkını ararken başkalarının hakkını gasb etmeyecek. Hak ve adalet de bunu gerektirir.

Siyasetin duayenlerinden sayılır Bülent Arınç! Biz onu 70’li yılların başında tanıdık Adıyaman’a gelip konferans verirken. Kırk yılı aşkın bir süreden beri siyasetle hemhal olan Bülent Arınç, her zaman vesayetlere karşı dik durdu, diklenmedi, sakin ve yumuşak tavırlarıyla bazen etrafındakilere şefkat ve merhamet kahramanı oldu, bazen de celallenmesini bildi, tavırlarıyla davranışlarıyla ve söylemleriyle haksızlıkların karşısına dikildi.Milli Nizam Partisi üyeliğiyle başlayan serüven, onu başbakan yardımcılığına kadar taşıdı.

Belediye Başkanlığını ziyaretinden sonra katıldığı aylık danışma meclisi toplantısında da AK partililere siyasetin adap ve erkanını ders olarak verdi adeta… Siyaset bir şans işidir. Şansın yoksa allame-i cihan olsan siyasette mesafe katetmiyorsun. Ve nitekim pek çok siyasetçilerimiz var ki kendileri de bulundukları makamın şaşkınlığı içindedirler.

Siyasetin zirve noktalarında gezinen pek çok siyasetçimiz belki kendilerini bu işin en ehli olarak görürler, ama heyhat! Siyaseti layıkı vechiyle yapanları, millete hizmetkârlık sevdasıyla siyaseti araç olarak kullananları biz de kutluyoru. Ama değilse yazıklar olsun! Yüce Yaratıcı herkesi bir şeylerle sınavdan geçiriyor. Kimilerini mal ve servet ile, kimilerini makam ve mevki ile. Önemli olan bu sınavları başarıyla sonuçlandırmak. Hakk’ın ve halkın rızasını kazanmak. Hakkını ve hududunu bilmek, zulüm ile âbad olmamak.

Adeta bir siyaset dersi veren Bülent Arınç’tan herkes kendine düşen payı aldı. Birileri disiplinsizlik göstererek Adıyaman’a bayan milletvekili istemeleri, hatta isim vererek milletvekili aday adayı isminini vererek bağrışmaları oradaki nezaketi sarstı ve birilerinin de oldukça morallerini bozmaya yetti. Gerek erkek katılımcılardan gerekse bayan katılımcılar arasında danışıklı dövüş şeklindeki bir takım davranışlar ve bağrışmalar bir yerlere mesaj gönderirken bazı yerleri de incittiklerinin farlkındfa değillerdi.

Yerin darlığı, dinleyici kitlenin fazla oluşu sıkıcı idi. Ancak Arınç’ın akıcı uslubu siyasetteki tecrübeleri, verdiği esprili örnekleri bu sıkıcı havayı dağıtmayı da başardı. Her haliyle seçim sath-ı mailine girildiği belli olan bu toplantı, 2015 seçimlerinde yine AK parti’nin zaferini müjdeliyordu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz