18 Mayıs 2015 Pazartesi, 09:33
Hamza Çelenk
Hamza Çelenk hamzacelenk02@gmail.com Tüm Yazılar

Bu Şehirden Bir Kitap Günü Geçti

Bu Şehirden Bir Kitap Günü Geçti

Kültürün en zor ve etkili taşıyışı yazısal olanın aktarımdır. Diğer aktarım yollarının geneli kolay olduğu kadar kültürel tahribatta da başat rol aldıkları olduklarından genellikle şüphe ile yaklaşılır. Özellikle son yıllarda görsel olanın magazinsel bir boyut ile hiçliğe yol alışı, toplumun dünden gelen kodları ile uyumsuz bir görünüm içinde oluşu kitaba yönelmeyi yani zora tabi olmayı kaçınılmaz hale getirdi.

İşte tam bu ihtiyacın  doruğa çıktığı bir anda şehrimizde kitap günleri düzenlendi. Organizasyon valilik ve belediyenin ortaklığında gerçekleşti.

13-17 Mayıs tarihlerini kapsayan kitap günlerinde klasik hastalığımız olan olumsuzlukların bu sefer çok nadir göze çarpması ve bu aksaklıkların ise genel olarak işin günlük aksaklıkları ile ilgili olmayışı başta kitap günlerinde emeği geçenlere peşinen teşekkür etmeyi gerektiriyor.

İl dışında olduğumdan kitap günlerinden İl Sosyal Etüd ve Proje Müdürü Mahmut Öztürk’ün daveti ile haberdar oldum. 12 Mayıs Salı akşamı etkinliğin yapılacağı alana bir göz atmak için saat 21 civarı alana vardım. Orda vali yardımcımız Murat Süzen Bey’i görünce aslında işlerin yolunda gideceğine dair içimde bir umut belirdi. Murat Bey’i eğitim ile ilgili uğraşını yakinen bilenlerden biri olduğum için organizasyonun şehrin kronik yapısı dışında bir aksama oluşturmayacağına kanaat getirdim.

Ertesi gün alanda ekip halinde Mhamut Bey ile beraber İl Dernekler Müdürü Mehmet Oğuz, Hukuk İşleri Şube Müdürü Ramazan Aksoy, Belediye Kültür Müdürü İskender Korkut, Milli Eğitim Şube Müdürleri Mustafa Yetiş ve Ramazan Çoban organizasyon adına gün boyunca orada idiler. Milli Eğitim’in okullardan koordineli bir şekilde öğrencileri getirmesi ve yazarları söyleşi için okullara götürmesi fevkalade iyi oldu. Öğrencilerin kitaba dokunmaları ise her şeyden güzeldi.

İşin doğrusu kitaba bu kadar yönelim beklemiyordum. Teşekkürler Adıyaman diyorum.

Olumsuzluklar yok muydu? Tabi ki vardı. Lakin onca güzelliğin yanında devede kulak kalır. Biz yine de gelecek sene bu aksaklıkların yaşamaması için birkaç hususa değinelim.

  • Stantların karşı tarafındaki viraneler bir şekil hal edilmeli. Bunun yolu ya tamamen yıkma, ya estetik unsuru göz önüne alıp sanatçı ruhu ile dokunmadır. Giydirme ya da şehrin tarihi dokusunun rölyeflerine yer verme estetik bir ruh katacaktır.
  • Bir diğer husus yerelde nitelik mutlaka aranmalıdır. Kültürel bir form olan  kitap, sesi keskin bir karpuz satıcısının karpuz satması seviyesine indirilmemelidir. Bu iş entelektüel bir uğraştır ve tavlada domates satmaya benzemez.  Uygun araçlarla kitabın ve yazarın niteliği sorgulanmalıdır

Tekrar olumsuzlukları eksene almadan  bu güzel organizede rol alan başta vali yardımcısı Murat Süzen başta olmak üzere İskender Korkut’a, Mahmut Öztürk’e, Ramazan Çoban’a, Mustafa Yetiş’e, Mehmet Oğuz’a Ramazan Aksoy’a teşekkür ederiz.

Son olarak şunu da ekleyelim. Bu çalışmalar bir lütuf değil olması gereken çalışmalardır. Hep beraber omuz verip daha da nitelikli hale getirmeliyiz. .

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz