Köşe YazılarıManşet

Bu Kuyruk Can Acıtıyor

Adıyaman İl Halk Kütüphanesi veya yeni adıyla Kommagene Kültür Merkezinin önünde sabahın ilk ışıklarıyla başlayan kuyruk, “öğrenmeye susamış” gençlerin “yer kapma” kuyruğundan başka bir şey değil.

Öyle böyle değil, binlerce öğrenci, en fazla 200 kişi kapasiteli kütüphanede, kitap okumaya değil, ders çalışmaya çalışıyor.

Hepimiz gençlerimizin sınavda başarılı olmasını istiyor. Adıyaman’ın adının ilkler arasında yer almasını arzuluyor. Önemli üniversitelerin önemli fakültelerine bizim gençlerimizin girmesini, en iyi eğitimi almasını ve başarıyla dolu bir eğitim hayatından sonra önemli görevlere atanmasını arzuluyoruz.

Ama onlara ders çalışacak bir mekân bulamıyoruz.

Kommagene Kültür Merkezi, yıkılan İl Halk Kütüphanesinin yerine yapılan çok güzel bir yer.

Bu merkeze baktığımızda, gençlerin sabahın ilk ışıklarıyla kuyruğa girdiğine, bir başka deyişle yoğun bir talep olduğuna göre, bu merkezin örnek bir merkez olduğunu anlayabiliyoruz.

O zaman bu merkezlerin sayısı artmalı. Hem kitap okuma salonu hem de ders çalışma alanları oluşturmak mümkün. Hatta kaynak kitap desteğiyle, kitaba ulaşamayan, kaynağı edinemeyen gençlere de destek olmak mümkün.

Yeter ki ‘yapmak’ isteyelim; her şeyin mümkün olduğunu görelim.

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu