25 Temmuz 2017 Salı, 08:41
Fatma Zehra DÜNDAR
Fatma Zehra DÜNDAR fzdundar@hotmail.com Tüm Yazılar

Bölgesel Zayıflama

Bölgesel Zayıflama

 

Kilo vermenin yanı sıra bölgesel zayıflama da dikkatleri üzerine çeken bir konudur. Genel anlamda kilo veriyorum ama kalçalardan veremiyorum. Bacaklarım iyi gibi ama göbeğim erisin istiyorum. Kilo verirken yanaklarımın gitmemesi için ne yapabilirim?… Bu tarz konuşmalarla günlük hayatta sıkça karşılaşmaktayız. Bireyler genel olarak vücudunda kötü görüntü oluşturduğunu düşünerek bölgesel fazlalıklarından şikayet ederler.

Sosyal medyada da oldukça sık karşılaşılan özellikle kaslı kadın ve erkeklerin bulunduğu, bölgesel yağları yakmak adına spor aletlerin, ilaçların, kremlerin tanıtımı yapılmaktadır. Hayalinizdeki vücuda kısa sürede nasıl ulaştıracağı, yağları nasıl erittiği, kasları nasıl geliştirdiği gibi sorulara gerçekçi olmayan cevaplarla ikna yoluna gidilmektedir. Bireylerin de çözüm arayışından ve çaresizlik hissiyatından dolayı bütün bunlara inanması pek de güç görünmemektedir.

Gerçekten bölgesel zayıflama mümkün mü?

Bölgesel kilolarınızdan tamamen kurtulma gibi bir durum söz konusu değildir. Vücudun hangi bölgelerinden yağ yakılacağı genetik şifreniz tarafından belirlenir. Genetik faktörlerin yanında cinsiyet de etkilidir. Genel anlamda bakılırsa erkekler karın bölgelerinde, kadınlar ise kalça bölgelerinde yağ depolamaya daha çok eğilimlidirler. İnce bel ve geniş kalçalı durumda armut tipi (jinoid tip), göbek çevresi kalçaya göre daha şişmansa elma tip(android tip) şeklinde vücut tipi mevcuttur. Yapılan araştırmalara göre armut tipi vücuda sahip olanlar elma tipi vücuda sahip olanlara göre kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı, hipertansiyon, karaciğer yağlanması gibi hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür.

Yağ yakımı süreci nasıl başlar?

Vücut hücreleri yağ yakımını zorunlu olmadan başlatmaz. Çünkü vücudun temel enerji kaynağı karbonhidratlardır. Yağlar da vücudun en önemli enerji deposudur. Bu enerji deposunu aktive etmek ve parçalamak için çoğu zaman uzun süren, yorucu egzersizler ve çeşitli diyetler yapılmaktadır. Fakat kilo verilmek istenen bölgeye ağır egzersiz programlarının pek faydası yoktur. Çünkü kaslar yağ hücreleri ile birleşik değildir. Mesela mekik çekmek karın kaslarını kuvvetlendirir fakat yağ tabakasının incelmesine bir etkisi yoktur.

Kilo vermek için gıdalardan almamız gereken enerjinin harcadığımız enerjiden daha az olması gerekir. Bu durum uzun süre devam ederse vücut aradaki enerji açığını kapatmak için lipaz enzimini salgılayarak yağ depolarını kullanmaya başlar.

Peki enzimleri tek bir noktaya yönlendirip sadece o bölgeden enerji ihtiyacını sağlamak mümkün mü?

Elbette enzimler tek bir bölgeye toplanıp sadece o bölgedeki yağ hücrelerini kullanması mümkün değildir. Vücuttaki enerji ihtiyacı tek bir bölgede olsa dahi ihtiyacın karşılanması için enzimler tüm vücuda yayılarak vücuttaki tüm yağ hücreleri yakılır. Yani yağın azalmasına bağlı kilo kaybı olursa bu tüm vücutta gerçekleşmektedir. Böyle olmasaydı sürekli enerji ihtiyacı olan bölgeler zamanla kendi hacmini kaybedip canlılığını yitirirdi.

Sevgili okuyucularım anlayacağınız o ki bölgesel zayıflama diye bir şey yoktur. Size rahatsızlık veren bölgelerdeki inatçı yağlardan kurtulmak için de aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden  az olması ve düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir. İdeal kilonuza yaklaştıkça ve vücut enerji için diğer bölgelerde ihtiyaç duyduğu kadar yağ bulamayınca kalça veya göbek bölgesindeki yağlara yönelecektir. Yani süreç gerektiren bir durumdur. Beslenmenize dikkat ederseniz ve  düzenli bir şekilde egzersiz yaparsanız bu yağlardan eninde sonunda kurtulursunuz. Başka türlü sauna eşofmanlar giyinmek, vücuda naylon sarmak gibi çözüm yolları sıvı ve maddi kayıptan başka bir anlam ifade etmemektedir.

Herkese mutlu bir hafta diliyorum. Sağlıcakla kalın…

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz