Köşe Yazıları

Bizim Muhtarları Örnek Alın!

Bizim Muhtarları Örnek Alın!

 

Bizim muhtarlarımızın da aralarında bulunduğu Türkiye’de, bir kaynağa göre 31 bin 963 mahalle,18 bin 329 köy olmak üzere, 50 bin 292 muhtar görev yapıyor.

Bizim muhtarlarımızın liderliğini, Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanlığı altında Abdulkadir Geylani Taş yürütüyor.

Komşu illerimizde, Gaziantep’de- 5- Kahramanmaraş’da-2- Diyarbakır’da-1- Malatya’da-5- Şanlıurfa’da-1- kadın muhtar görev yaparken, bizim kadın muhtarımız yok!

Burada da erkek egemenliği kendini gösteriyor!

Bizim muhtarlarımızın birçoğunun değil, bazılarının moralleri düzgün, neşeleri yerinde, şen ve şakraklar!

Halkla bütünleşmenin yanında, belli siyasiler ve bürokratlarla diyalog kurmakta marifetliler!

Bunlar diyor ki, “ Muhtarlar Altın Yılını Yaşıyor”

Yaşasınlar-Yakışıyor da!

Seçimler yaklaşıyor, bu altın yılına hevesli birçok insanın şimdiden yaşanan bu altın yılına soyunduğunu görüyoruz!

Benim ve Gazeteci-Yazar Dr. Abuzer Demir’in gözü yok bu altın yılında. Derler ya!” Gözü olanın gözü çıksın! “

Aynen öyle!

Muhtarlık kurumu saygın bir kurum. Halkın ve devletlin temsilcileri olan muhtarlarımız, bağımsızlıklarını korudukça hep sevgi ve saygı görmüşlerdir!

Bizim bazı muhtarlarımız, Abdulkadir Geylani Taş önderliğin de mahalle sorunları yanında, ülke sorunlarına da ses verirler!

Bazen, belediye başkanını gelmiş-geçmiş en büyük hizmetleri getiren başkan ilan ederken, bazen de sürpriz doğum günü partisi hazırlayarak başkana, şaşkınlığı ve mutluluğu bir arada yaşatırlar!

Bazen, Cumhurbaşkanı’na destek olmak üzere, dolar kurunu düşürmek, Türk parasının değerini yükselmek için, sahte dolarlarla burunlarını siler, yırtıp-yakıp ayaklar altına alırlar!

Bazen de, dolarlarını bozdurup yaklaşık 6 bin TL ‘i Ak-Parti Cumhurbaşkanı adayının seçim kampanyasına, mahallelerinde ki fakir-fukarayı unutup yardım da bulunurlar!

“Yalınız Değilsin Reis Adıyaman Seninle” “Döviz Boz, Oyun Boz” “Gerekirse evimizde ki yatakları yorganları satarız”  diyerekten güzel ve fedakârca laflar ederek Türkiye’ye sesimizi duyururlar!

Bizde böyle güzel, neşeli, Vatan-Millet-Sakarya olayları gelişirken;

Ülkemizde sayıları 50 bini geçen muhtarlar arasında ki, fırtınaya dönüşen sürtüşme, bizi örnek almadıkları için de bir türlü dinmez!

Altın yıllını yaşayan bir takım muhtarlar, rahat ofislerinde oturmayı bilmeyip birbirlerini yerler, eleştiri dozlarını kaçırıp birbirlerini suçlar, düzene uymayıp akılı olmazlar!

Bu muhtarlar derler ki: “Muhtarlar demokrasinin temel taşlarıdır. Muhtarlıklar siyaset yapma yerleri değillerdir. Muhtarlık hizmet yeridir. Vatandaşlar Ak-Partili,  bu CHP’li, bu MHP’li diye oy vermiyor. Muhtarlar halkı ve devleti temsil eder. Muhtar hiçbir partiye üye olmayan, parti gözetmeyen, kendini sevenlere ya da seçmeyenlere eşit davranan biridir. Parti ayrı mı, insan ayrımı yapmaz. Sürekli güçlünün yanında yer almak adamı yalaka –dalkavuk yapar. Çünkü güç dengeleri sürekli değişiyor.”

Buradan bu değerli muhtarlarımıza seslenmek istiyorum;

Bırakın birbirinizi yemeyi. Muhtar tarafsız olurmuş, muhtarlıklar siyaset yapma yeri değilmiş, halkı ve devleti temsil edermiş laflarını!

Gelin bizim muhtarları örnek alın!

Devletin genleriyle oynanmış, sistem bozulmuş, devlet ciddiyeti ve disiplini kalmamış, muhtarlıklar siyaset yapma yerleri değildir lafları boşta kalıyor!

Ordu komutanı bir general, katıldığı bir siyasi partinin yemekli toplantısında, muhalefete yapılan eleştiriyi üzerindeki üniformasıyla bir ayak da alkışlamadığı kalıyor!

Siz çıkmışsınız,”Sürekli güçlünün yanında yer almak, adamı yalaka-dalkavuk yapar” diyorsunuz!

Bırakın bu boş lafları, siz de bizim muhtarlar gibi açın pankartlarınızı “BİR DEĞİL BİN MUHTAR KURBAN OLSUN SİZE REİS” diyip altın yılınızı yaşamaya bakın!

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu