Köşe Yazıları

Biraz tur atalım!

İlimiz de, baskı ve ekonomik sorunlarla boğuşan, günlük çıkan, 3 yerel gazetemiz var. Kim ne derse desin, haftalık yayın hayatını sürdürmeye çalışan bir-kaç gazeteyle birlikte, hepsi demeyim, çoğunluğu Adıyaman için elinden geleni yapmaya çalışıyor.

Ancak, okuyucusuna daha rahat kavuşabilmek için, bu günlerde internet sitelerini yenileyen günlük çıkan gazeteler, kim yaptı bilmem,  al bunu boz desen kimse bu kadar bozamaz!  Bu gazeteleri internetten okumak için, cambazlık yapmak gerekiyor! Eski sistem daha iyi ve okuyucusuyla daha kolay buluşuyordu. Bu konuda çok şikâyetler var. Bizden uyarması.

Bu böyle ikincisine gelince; Bu sefer akılı davranmaya çalışacağım! Yaş 70’e merdiven dayadı. Ölümün ne zaman, nerede kime geleceği belli değil. Oyumu seçimlerde Ak partiye verip cennete gitmeyi garanti altına alacağım! Ne güzel Ak Partiye bir oy vereceğim, bir oyla sorgu-sualsiz cennet vizesini almış olacağım! Birlikte olmak isteyenleri uyarıyorum derken;

Şöyle biraz da tur atalım,

Komşumuz Gaziantep’de yaklaşık 15 müze varmış. Gaziantep Belediyesi, 2014-2018 yıllarında ulusal ve uluslar arası 164 ödül almış.

Gaziantep Valisi Davut Gül ve Belediye Başkanı Fatma Şahin el-ele vermiş, kültür ve gastronomi alanında, turizm pastasından daha fazla pay almak için çalışmalarını sürdürürken, şimdi de sağlık ve perakende turizmin de iddialı hale gelmeyi planlıyorlarmış.

Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ifadelerine göre, bu yıl hedeflerin de 8 milyon turist ağırlamak varmış.

Komşumuz Şanlıurfa, bu yıl turist sayısını 2 milyonun üzerine çıkartmayı hedeflemiş. Bu nedenle Şanlıurfa’da çalıştaylar, seminerler ve yapılan tanıtımların yanı sıra, Esnaf üzerinde ki denetimleri artırmış, gelen turistlere daha iyi hizmet verilebilinmesi ve bu konuda ki eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar hızla devam ediyormuş.

Tüm yurtta olduğu gibi bölgemizde de, Sanayi de ve tarım da bizden çok ileri olan komşu illerimiz, gözlerini turizmle ilgili kalkınmaya dikip harıl-harıl çalışmalarını sürdürürken, bize bakıyoruz ses-seda yok!

Onlar 2 milyon, 4 milyon, 8 milyon turist ağırlama hedefleri korken, biz halen 100 binin üstüne nasıl çıkarız hesapları yapıyoruz.

Sanki üzerimize ölü toprağı serpilmiş! Valisinden, belediye başkanından, siyasilerden, sivil toplum örgütlerinden ve üniversitesinden ses yok!

Yoksa bankır-bankır bağırıyorlar da bu halk mı işitme özürlü?

Uzun yıllar önce, UNESCO tarafından Dünya Kültür listesinin 8. Sırada yer alan Nemrut Dağı gibi birçok tarihi değerler bu yetkililere sesleniyor! 

Perre Antik Kent, inim-inim yer altında inliyor! Beni gün yüzüne çıkartın, 30-40 yıldır sesleniyorum sesimi duyun artık diyor!

Tarihi Nemrut Dağı isyan ediyor, tüm dünya da tanınırken, bugün unutulmakla karşı karşıyayım.  Yeter artık gerekli tanıtımımızı yapın, nedir bu vurdum-duymazlık ayıp ediyorsunuz diyor!

Şapkamızı önümüze koyup iyi düşünürsek, bizim kadar kültürel ve tarihi değerlere sahip olmayan bir takım iller turizmde önemli yerlere gelirken, biz sınıfta kalıyoruz!

Sulu tarımımız yok, sanayide hiç bir yerde yokuz! İlçelerimiz bile bize gelmiyor. Kimi Gaziantep, Kahramanmaraş’ta, kimi Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa’da,  çıkmaz bir sokağın dibinde varlık içinde yokluk çekiyoruz!

Bu tarihi değerler başta ilin valisi ve belediye başkanı olmak üzere üniversiteye, siyasilere ve tüm sivil toplum kuruluşlarına sesleniyor;

Dönün yüzünüzü bize, iyi bakın görün bizi, verin hakkımızı bakın neler olacak neler!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kalemine birikimine sağlık doğru yazıyorsun dikkat et köyden kovmasınlar
    Adıyamana dışarıdan bakıyorum sanki ilimiz dinlenme yeri iyi bakın kim gelse kafasını dinleyip etliye Sütlüye karışmıyor ilimize gelenlere bakın bitmiş yorulmuş sanki sürülmüşte acısını Adıyaman dan alıyorlar peki bizim halk olarak hiç mi suçu muz yok tabiki var işte o ölü toprağı bizim üstümüze serpilmiş kim şepmiş Biliyormusunuz tabiki koruyamadığımız Nemrut beddua sı üzerimize okunmuş neyse kolay gelsin Tekin abim afiyetle kalın inşallah
    Zeynel Abidin kayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı