Köşe Yazıları

Bir Tebessümün Ettikleri

Bir Tebessümün Ettikleri

 

Bir tebessümün etkilerini düşündünüz mü? Ya da tam tersi suratı asık bir esnafın müşterisi üzerindeki etkisi ne kadardır biliyor musunuz?

Yukarıdaki iki sorudan hareketle şu denilebilir ki, toplumların günlük hayatta görünen iki farklı faktörden ne tür iki sonuç çıkacağına yönelik bir hafızaları sürekli var olmuştur. Onun için olumlu etki meydana getirecek ritüeller önemsenmiştir. Sözsel kültürden tutun yazısal olana kadar insanın duruşu ve hareket tavrı ile ilgili üretilmiş, yazılmış, söylenmiş onlarca söz mevcuttur.

Burada özellikle modern insanın ele alınması ve gündelik hayatta onu etkileyen faktörlerin düşünülmesi gerekir. O zaman tarih süzgecinde geçen sözler daha fazla anlamlı hale gelir.

Nedir bu modern insanı etkileyen faktörler? Sabahtan akşama gündelik hayatı kovalayan, üreten, metanın içersinde olan, her birisinde ayrı tatminlik/tatminsizlik, umut/umutsuzluk, mutluluk/mutsuzluk duyan modern insanı etkileyen faktörler hangileridir?

Çağımızda hızlı değişimler sonucunda insanların tercih hususunda zor durumda kalmaları güvensizlik ve tatminsizlik kaynağı oluyor ve modern dünyanın insanı, atalarının yaşadığı hayatı arayışın içerisine giriyorlar. Oluşan tatminsizlik ve daima yeniye yönelme genlerimizin bile bundan kaçışına sebep oluyor. Çağın insanı huzur ve mutluluk için yine güçlü limanlara ihtiyaç duyuyor.

İşte bu modernliğin problemli alanında kaçıp sığındığımız en büyük limanlardan biri de ailedir. Baştan beri insanlığın meydana getirdiği ve alternatifini bulamadığı yegane kurum olma özelliğini koruyan aile. Buradaki ritüeller, sadakat, davranış sitilleri, paylaşımlar modern insana hayatta zevk veren en önemli unsurlardandır.

Geleneğimizde de bunu irdelediğimiz zaman bunu güçlü argümanlarının olduğunu görüyoruz. Bir tebessümün insanlara ne kattığını belirten, tatlı dilin zehirli yılana bile neler yaptırdığını söyleyen sözlerimiz vardır.

Eski köy yaşamlarında kadınların tarlaya yolladıkları eşlerinin arkasındaki bir bakışın, şiirinin konusu oluşu, giden eşin akşama kadar o tebessüm ve o bakış ile akşamı bekleyişi, karşılaşmalarda ise bir hoş geldin in günün tüm yorgunluğunu alışı aslında modern insanın da aradığı bir ayrıntıdır.

Her ne kadar modern insan, akşama kadar uğraşacağı bir sürü meşgale bulsa da bir yarısı geride kalır. Çünkü tatminsizlikler içerisinde kendini tatmin eden eşinden bir “akşama görüşürüz” sözünü duymuştur.  Ailedeki bu durum iş alanında çeşitli tezler ileri süren akademisyenlerinde üzerinde durduğu bir husustur. Aile içersinde huzuru olan çalışan, daha verimli olur.  Bu huzur aynı zamanda çalışanın daha rahat üretmesine de katkı sağlar.

Bizim üzerinde özellikle durmaya çalıştığımız, hem Anadolu’nun kadim kültüründe; hem de günümüzde eşlerin birbirilerine karşı olan sevgi ve muhabbetlerini etkileyen faktörlerin var olduğudur. Bunlardan belirgin olanlardan bir tanesi ve evin sadece otel olmadığının en önemli göstergesi gündüz boyunca gam yükü taşıyan eşlerin hürmet ve sevgi ile birbirlerini karşılamaları ve uğurlamalarıdır. Bulunduğu mekanda ( evde) iyi bir enerji alan eşlerin mutluluğu hayatın her alanında kendini belli ettirir. Bu şekil bir karşılama ve uğurlama eşlerin birbirlerine olan bağlılıklarını da artırır.  Daima değer verilen bir kişi olduğu sezgisini canlı tutar. İçerideki mutluluk dışarıda yansır.

Anlık bir tebessümün bile insanın ruh yapısı üzerinde onarıcı bir etkisinin olduğu göz önünde bulundurursak daha rahat denizlere yelken açarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu