Köşe Yazıları

BİR TAŞLA İKİ KUŞ

            Ayrıntısına, özüne girmeden “Bir taşla iki kuş nasıl vurulur?„ diyenler olabilir. Ancak, biraz düşünülürse iki değil, belki de daha fazla kuşun vurulabileceği bir gerçek… Yeter ki azim ve irade olsun…

            Bunun güzel bir örneğini Aksaray’lı kadınlar veriyor. Olay şu: Şehrin kenar mahallelerinin birinde bir ilkokul var. Anneler, çocuklarını okula götürdükten sonra yarım gün boyunca (ders bitene kadar) orada bekliyorlar. Kadınların böyle boş olarak oturduğunu, sıkıldığını gören okul müdürü, onların da fikrini alarak güzel bir uygulama başlatıyor. Okulun bir iki dersliğini kendilerine ayırarak atölye haline getiriyor. Kadınlar, burada son ders zilini bekleyene kadar dikiş, nakış, iğne oyası, ahşap boyama, bez bebek yapımı, iş ve mutfak kıyafeti gibi el işleriyle uğraşıp üretim yapıyorlar. Ardından da ürettiklerini önce iç pazarda, sonra da dışarıya satıp para kazanıyorlar.

            İşlerin olumlu ve verimli geçmesi üzerine, buna bir de bitişikteki tarla ve bahçede sebze üretmek işi ekleniyor. Böylece hem boş zamanlarını sıkılmak yerine yararlı bir şekilde değerlendiriyorlar, hem de ailelerine maddi bir katkıda bulunuyorlar. Zaten evden çıktıklarında da, evdeki işlerinin planlamasını ve iş bölümünü yaptıklarından, ailede de herhangi bir aksama ve düzensizlik de olmuyor. Alan da razı satan da…

            Gelirlerinin, harçlıklarının arttığını gören kadınlar, okul idaresine müracaat ederek atölye ve sebze-meyve alanlarının artırılmasını istiyorlar. Sonuçta, gayet güzel bir düşünce ve uygulama. Değerlendirecek olursak:

1.Kadınlar, çocuklarını beklerken, yarım günlük zamanlarını boş geçirmemiş, bir iş ve uğraş buluyorlar.

2.Öğlene kadar oturup dedikodu ve gıybet yapmaktansa el işleri üreterek para kazanıyorlar.

3.Kendileri için hem bir spor, hem de bir terapi oluyor.

4.Evde boş oturup, aile bireyleriyle gereksiz tartışmalara girmemiş oluyorlar.

            Bu uygulama, belki büyük şehirlerde, kent merkezlerindeki okullarda uygulanmayabilir. Anlarız. Derslik sayısı yetersizdir. Okulun etrafında sebze ve meyve işlerine ayrılacak tarla yoktur. Ancak, kenar mahallelerdeki okullarda  ve köylerdeki birçok okulda uygulanmaması için hiçbir engelin olmadığı kanaatindeyiz. Hem derslik (atölye) vardır, hem de boş tarla. Başka bir söylemle; un, yağ, şeker var; bunları karıştırıp helva yapacak usta lazım. İşte o ustalar da yetenekli okul müdürleri ve harekete geçireceği kadın velilerdir.

 Yeter ki azmedilsin… Yeter ki ortaya bir irade konsun… Olmaması, yapılmaması için hiçbir neden yok.

            Milli eğitim müdürlükleri, isterlerse bu güzel uygulamayı (zorunlu kılmadan) birçok kenar mahalle ve köy ilkokulunda pek âlâ teşvik edebilir, başlatabilirler. Bizim çalışkan annelerimiz, böylesi güzelliklere çoktan hevesli ve hazırdırlar. Yeter ki bunu Halk Eğitim merkezlerinden, resmen görevli ve sorumlulardan “zaten yapıyorlar„ bahanesiyle beklemeyelim. Bazı resmi ve özel kuruluşların bunu yapıyor olmaları başka, veli annelerimizin, boşuna oturup bekleyen kadınlarımızın gönüllü olarak bir hobi halinde yapmaları çok daha başka… Aralarında dağlar  kadar fark var.

            Konuyu, bundan elli yıl kadar önceki bir anekdotla bitirmek istiyorum: Theressa Goell adında bir Amerikalı arkeolog kadın, Tarihi Samsat kalesinde kazı çalışmaları yapıyordu. Bazı arkadaşlarımız da yanında işçi olarak yardımcı oluyorlardı. Kadın, Samsatlı annelerimizin sadece ev hanımı olarak ailenin işleri dışında bir meşguliyetleri olmadığına dikkat edip saptamış ve tercümanı vasıtasıyla bize şu soruyu sormuştu:

― Sizin kadınlarınız neden boş oturuyor? Niye bir şeyle uğraşmıyorlar? Boş zamanlarında saat tamirciliği de mi yapamazlar?..

     O yıllarda bayan Theressa Goell’in bu sorusuna gülmüştük. “Kadınlarımız nerede, saat tamirciliği nerede?„ diye.

     İnşallah, Milli eğitim yetkilileri de “kadın velilerimiz nerede, el işi yapmak, sebze-meyve üretmek nerede?„ diye düşünmüyorlardır. Unutmayalım, her şeyin bir ilki vardır mutlaka…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu