Köşe Yazıları

Bir milyar beşyüz elli milyon Üye

Bir milyar beşyüz elli milyon Üye

 

Sosyal medya, mobil ve veya yerel internet ulaşım imkanı olan insanların çoğunun hayatının bir parçası haline gelmiş durumda. Ekonomik ilişkilerin ve iş yaşamının insanı duygusal olarak yıprattığı günümüzde birçok insan sosyal medya aracılığı ile kendini ifade etme fırsatı bulabiliyor.

İnsanların birbirlerinin yüzlerinden daha çok telefon ekranlarına baktıkları bir dönem yaşıyoruz.

Konuşmalar mesaj yolu ile duygular ve düşünceler resimler ve alıntı sözler aracılığı ile paylaşılıyor. Ayrıca sosyal medya siyasetin ve tcaretinde oldukça etkin bir şekilde kullanıldığı bir alan.

Facebook, hiç şüphesiz sosyal medya denince ilk akla gelenlerden bir tanesi. Facebook’un dünya genelinde Bir milyar beşyüz ellimilyon üyesi bulunuyor. İyimser bir tahminle bunların üçte birinin sahte hesap olduğu düşünülse bile geri kalan birmilyar üye dünya nüfusunun altıda biri demektir.

Tarihin hiçbir döneminde hiç bir organizasyon bu kadar çok kişiyi bir araya getirip birbirine bağlamamıştı. Üzerinde düşünüldüğünde bu korkunç rakam devletlerin sınırlarını, siyasetçilerin politikalarını aşan düzeye ulaşmış durumda. Facebook’un verilerine göre 894 milyon telefonda uygulama yüklenmiş. Yaklaşık 500 milyon kişi Facebooku günlük yaşamının bir parçası haline getirmiş. Bunlar şüphesiz ki hayret verici rakamlardır. Bundan 15-20 yıl önce ancak elit bir kesimin kullanabildiği basit cep telefonlarından bugünkü kompleks yapıya ulaşılmıştır.

2015 yılı üçüncü çeyreğinde %11 kar artışı ile karını 891 milyon dolara çıkartan Facebook, bacasız hemen hemen insan yaratıcılığı dışında hiçbir sermaye kullanmadan dünyanın dev bir şirketi haline gelmiştir. Reklam uygulamaları ve reklamlarla dünya çapında elde ettiği bu inanılmaz gelir ticaretin günümüzde hangi yollarla gelişebileceğinin de göstergesi durumundadır.

Sadece sosyal yaşamın değil aynı zamanda ticari fırsatlarda sunabilen özelliğe sahip bu tür organizasyonlar. Çünkü bu yolla bir çok insanın düşüncelerini paylaştığı bir alana ulaşma imkanı olabiliyor.

Son seçimler de siyasi propagandanın en etkin kullanılan ortamlarından biri de yine sosyal medyaydı. Siyasi partilerin, adayların kendi seçim çalışmalarında sosyal medyaya özel bir önem verdiklerini biliyoruz. Ancak bu beraberinde bazı sakıncaları getirmiyor da değil. Trol adı verilen sosyal medyayı bir kara propaganda ortamına çevirmeye çalışanlarda göz ardı edilmemeli.

İnternet, insana büyük bir bilgi hazinesinin kapılarını açıyor olabilir. Ancak unutmamak gerekir ki bu, saf bir bilgi değil. Sapla samanın, doğru ile yalnışın birbirine girdiği bir bilgi yığını aynı zamanda. İnternet her okuduğunu doğru zannedenler için ciddi riskler de içeriyor.

Sosyal medya aynı zamanda insanların haber alma ve haberi yayma biçimlerini de değiştirdi. Ülkenin herhangi bir yerinde meydana gelen yerel bir olay mobil aygıtlarla hemen kayıt altına alınıp anında tüm dünya ile paylaşılabiliyor. Bu durum mobil cihazında sosyal medya kullanan her bir insanı potansiyel bir muhabir yapıyor. Sosyal medya kaynaklı birçok görüntü haber bültenlerinde yer alabiliyor. Bu tür örnekler yaşanan hemen tüm olaylarda tecrübe edilmiştir.

Anti-sosyal bir hayata teşviki, bağımlılığa varan zararları, bilgi kirliliği gibi olumsuz yanlarına rağmen sosyal medya hayatımızda önemli bir yer edinmiş durumda. Vazgeçmekte mümkün görünmediğine göre burada en iyi yapılacak şey sosyal medyanın bilinçli kullanımı konusunda özellikle gençlere yönelik eğitimler yapmaktır. Sosyal medyanın sadece paylaşım yapılan bir yer değil aynı zamanda eğitim ve ticaret içinde kullanılabileceğini öğretmek bu konuda çağı yakalamakta üzerinde durulması gereken noktalar.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı