18 Temmuz 2016 Pazartesi, 09:42
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi gunebakisnet@hotmail.com Tüm Yazılar

Bir millet tarih yazdı

Editör’den…

 

Bir millet tarih yazdı

 

Türkiye, unutmaya başladığı darbe tehdidiyle bir kez daha karşılaştı. Ancak bu kalkışma, öncekilerin aksine halkın büyük tepkisine neden oldu ve bütün yurtta olduğu gibi, Adıyaman’da da günler, geceler boyu demokrasi mücadelesi için halk sokaklara döküldü.

Bütün bir ülkede vatandaşlar, siyasilerden de önce sokaklara çıktı, nabız yoklamadı, havayı koklamadı, tanklardan, toplardan, füzelerden korkmadan sokaklara çıktı, kurumları, kuruluşları, hassas noktaları korumaya aldı.

Bu, Türkiye tarihinde bir ilkti, dünyada da eşine ender rastlanan bir olaydı.

İstanbul’da Boğaz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün araç trafiğine askerlerce kapatılmasıyla başlayan darbe kalkışması, halkın sokaklara dökülmesiyle neticesiz kaldı.

Adıyaman’da da sabaha kadar çoluk, çocuk, genç, yaşlı demeden hükümet meydanına doluşanlar, demokrasiye sahip çıktı, iradesine dokundurmadı.

Adıyaman’ın bir başka özelliği, Alay komutanının da darbeye karşı çıkarak, halkla birlikte meydanda olmasıydı.

Adıyaman Valisi, Belediye Başkanı Alay Komutanı, tüm siyasi partiler, STK’lar ve çok sayıda vatandaşın sabahlara kadar bıkmadan, usanmadan demokrasi nöbeti tutması ve hiçbir nahoş olayın olmaması, bir kez daha Adıyaman farkını gösterdi.

Adıyamanlılar, farklılıklara bakmadan, siyasi görüş ayrımı yapmadan, inanç veya mezhep ayrımı da gözetmeden aynı amaç için, aynı nöbeti tuttular.

Darbeden çok çeken milletimiz, bir kez daha o karanlık ve puslu yıllara dönmemek için üzerine düşeni eksiksiz yaparak, dünyaya örnek oldu.

O günler bir daha gelmesin, o acılar bir daha yaşanmasın.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz