Son Dakika
25 Mayıs 2018 Cuma
20 Haziran 2016 Pazartesi, 09:24
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

BİLMEK İLERİYİ GÖRMEKTİR

BİLMEK İLERİYİ GÖRMEKTİR

Bilmek, ileriyi görmek; ileriyi görmek ise güçlü olmaktır. Bilmeyenler ileriyi görmezler. İleriyi görmeyenler güçlü olmazlar.

İnsan, önce kendisinin ne olduğunu bilmelidir. Kendisinin ne olduğunu bilen insan; bazı kendini bilmezlerin, onun hakkında söylediklerinden etkilenmez. Doğru bildikleri yolda devam eder, hedefe kilitlenirler.

Bazı kendini bilmez, haddini, hududunu tanımaz, ukala insanların, saf ve masum insanları karalaması, kötülemesi, kendilerinin içinde bulundukları çamurda debelenmelerinin göstergesidir.

Altını çamura batırmakla altın kıymetini kaybetmez, ama çamurla oynayanların yüzleri gözleri pislik içinde kalır ve adeta çamur insanlar olurlar.

Nereye gittiğini bilmeyen insanların yolları engellerle doludur. Nereye gittiğini bilen insana bütün dünya yol verir. Rotasını yanlış yola çeviren insanların hedefe varmaları mümkün değildir.

Hiç bir şey bilmedikleri halde, kendini bilgiç zanneden cahillerin sırtında kitap ve defter  birer  yüktür. Sırtında yük taşıyan nice merkepler vardır ki, bir ömür boyu yük taşıma zahmetinden kurtulamazlar.

İnsan olmanın mana ve mahiyetini bilmeyenler, toplumda insan olmanın ne kadar kıymetli bir nimet olduğunu da anlamazlar.

Bir şeyi anlamak, onu bilmekle olur. Bilmediğiniz bir konu hakkında fikir yürütme yetkisine sahip olamazsınız. Bir şeyi gerçekten bilmek, onu tam manasıyla anlamakla olur.

Bilmediğimiz şeylerin peşine düşmeye gerek yoktur. Peşine düştüğümüz şeyin anlamını bilmiyorsak o şeyin bize sağlayacağı bir fayda da yoktur.

Çok bilen insanlar, çok yanılırlar ama az bilen insanlar daha çok yanılırlar. Hiç bilmeyenlerin ise iraptan mahalleri yoktur.

Bilenlerle bilmeyenlerin bir olmadığını biliyoruz. Yüce yaratıcı, bilenlerin bilmeyenlerden üstün olduğunu beyan ederken, öğrenmenin mutlak surette gerekliliğini de vurgulamaktadır.

İlk emir okumak  olarak verildiğine göre , öğrenmek ve öğrendiğini bilmek İlahî mesajın hedefidir. İnsanı öğrenmeden ve bilgiden uzaklaştıran her şey insanı cehalete sevk eder.

Bilmek yetmez, uygulamamız gerekir. Uygulanmayan bilginin bir faydası yoktur. İstemek yetmez, yapmamız gerekir. “Bir çokları da vardır ki, çok şeyleri bilgisizce kötü arzularına uyarak saptırırlar.” (En’am : 119)

Her şeyden parça parça bir şey bilmek yerine tek şeyi iyi bilmek daha iyidir. İnsanlardan bazıları da, gerçekleri örtbas ederek, yalan yanlış şeylerle toplumu kandırırlar. Oysa hakikat onların zannettikleri gibi değildir.

Çıkar ilişkileri içinde bulunan bir takım serserilerin kandırmaca oyunları, bilgisizce davranışları, çevirdikleri film ve fırıldaklar er ya da geç başlarına geçirilir. Burunlarından kıl aldırmayanların bir gün burunları yerlerde sürünür.

Bir de hiçbir doğru bilgileri olmadıkları halde, doğru klavuzları bulunmadığı halde gerçekleri saptıran, günlük eğlencelerle oyalanan dalkavuklar var bu toplumda…

Bilmedikleri şeylerin peşine düşerek, göz, kulak ve gönül dünyalarını da zulüm çemberine alanlar büyük bir yanılgı içinde olduklarını bilmelidirler.

Şeytan da gaflet ve dalalet içinde bulunduğu halde , çok bildiğini iddia ederek, Âdem’e secde edin denildiği zaman kibir ve gururundan secde etmemişti. Yüz çevirdi, büyüklük tasladı ve nankörlerden oldu.

Ya bir de toplumda her şeyi bildiklerini iddia eden ama hiçbir şeyi bilmediklerinin dahi şuurunda olmayan  haddini bilmez  şahin görünümlü  kargalara demeli…

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: