Köşe Yazıları

Bilimsel İlerlemeden Ne Anlamalıyız?

Bilimsel İlerlemeden Ne Anlamalıyız?

Bilimin tarihi ilk insan topluluklarıyla yaşıttır. Ham maddesi toprak olan ve günlük yaşamda kullanılan kap kacak yapımından tutunda, taşa şekil verilmesi dâhil yapılan her araç bilimsel çalışmalara örnektir.

Ateşin bulunması insanlığın çağ atlamasına neden olacak kadar önemli ve bilimin ilerlemesi açısından oldukça değerlidir. Bilimin ilkel koşullarda insanlığa sunduğu kolaylıklar günümüze gelinceye dek gelişen ve ilerleyen bilimin ilk basamakları olmuşlardır.

Günümüzde hızına yetişemediğimiz teknolojik gelişmeler bilimin günümüzdeki en önemli ayaklarından biridir. İnsan yaşamını büyük ölçüde kolaylaştıran teknolojik ürünler yaşamımızın ayrılmaz parçası konumuna gelmiştir.

Teknolojik gelişmeler internetin icadıyla her geçen gün daha farklı icatları da beraberinde getirmektedir. Ve insanlık tarihinin daha önceleri tanıklık edemediği kadar çok farklı ve hızlı bilimsel ürünler yaşamımıza girmektedir.

Peki, tüm bu gelişmişlik gerçekten ilerleme olarak görülebilir mi? İnsanlığa faydası olan bilimsel gelişmelerin hiç mi zararı yok? İnsanoğlu bu soruyu kendisine sormakta mıdır? Bu yazımda bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağım.

Bilimsel ilerlemeler insanlığa avantajlar sağladığı gibi dezavantajlarda sağlamaktadır. İlerleme olarak gördüğümüz birçok şey insanlık olarak geriye gittiğimizi ispatlar cinstendir.

Bugün gelişen silahların bilimsel ilerleme olarak görülmesi ne kadar doğru olabilir? Atom bombasının insanlığa verdiği zararlar halen kapanabilmiş değildir.

Enerji üretmek için kurulan nükleer santrallerden bir ilerleme olarak bahsetmek ne kadar doğru olabilir. Daha fazla enerji elde edebilmek için kurulan barajların doğaya verdiği zararın haddi hesabı yoktur.

Küresel ısınma olarak adlandırılan ve gittikçe insanlığı daha fazla tehdit eden ve beraberinde iklim değişikliğini getiren uygulamaların hepsi bilimsel çalışmaların sonucudur. Kullandığımız cep telefonlarının baz istasyonlarının da büyük oranda insanlığa zarar verdiği bilinen gerçekliktir.

Yukarıdaki örnekleri çoğaltmak mümkündür. Peki, ne yapmalı, nasıl yapmalı? Bilimsel gelişmeyi durdurmak ya da karşısında durabilmek mümkün mü? Tabiiki de hayır. Bilimsel ilerlemelerin karşısında durmaya çalışmak akıntıya karşı kürek çekmekten başka bir şey olmayacaktır. Peki, ne yapmamız gerekiyor?

İnsanlık için bilim üretmemiz gerekiyor. Yalnızca insanlık içinde değil. Evrende bulunan tüm canlılar için bilim üretmeliyiz. Bilimi insanlığın hizmetine almalıyız. Doğayla barışık enerji kaynaklarına yer vermeliyiz. Güneş pilleri ve rüzgârgülleri gibi yenilenebilir enerji kaynakları üretebilen buluşları daha fazla desteklemeliyiz.

Gereksiz yere açık bıraktığımız elektrikleri tasarruflu kullanarak ta bilimin insanlık için zararlı hale gelmesini engelleyebiliriz. Evet, bilimsel ilerlemenin karşısında durmak mümkün değildir. Ancak insanlık için bilimi canlıların ve doğanın hizmetine sunmak zorundayız.(Erikli Akatoprak Bilim Şenliği İçin Kaleme Alınmıştır)

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu