Son Dakika
25 Mayıs 2018 Cuma
01 Temmuz 2016 Cuma, 09:38
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

BİLGİ VE GÜÇ

BİLGİ VE GÜÇ

“Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” (39 / 9 ) Ancak akıl sahiplerinin  her şeyi hakkıyla bilebileceğini beyan eden yüce yaratıcı, sorumluk ve yükümlülükleri de akıl sahiplerine verir.

Bilgi, sınırı olmayan, uçsuz bucaksız bir denizdir. İlim ve irfan peşinde koşanlar ise, deryalara dalan, okyanuslarda , yelken açan dalgıçlar gibidirler.

Denizlerde yelken açan ilim yolcusunun sağlıklı bilgilere ulaşması, gerçeği bulması, ancak rotanın doğru tayin edilmesiyle mümkündür.

Bilgisiz insanlara ne kadar delil ve kanıt getirirseniz getirin, onu ikna ve ilzam etmek imkânsızdır. İlimden nasibini almamış nasipsizleri ikna etmek için zorlamaya gerek yoktur.

Bilgiden mahrum olanların dürüstlükleri de zayıf olur. Ne kendilerine ne de topluma faydaları olmaz. Dürüst olmayan bilgi ise tehlikeli ve daha korkunçtur.

Sırtında yükler dolusu kitap taşıyan nice merkepler vardır ki sırtlarında kitap taşıdıklarının farkında olmazlar. Toplumun ahengini, sosyal dokusunu bozmaya çalışan pek çok okumuşlarımız gibi…

Diploma almak her şeyi çözmez. Diplomalı cahiller sürüsü, bu vatanın kutsallarına, maddi ve manevi değerlerine en çok zarar verenler olmuştur.

Doğruluk ve dürüstlükten nasibini almayan nice bilginler vardır ki, cahil insanların işlemedikleri yanlışları yapar ve bunu yanlış olarak da görmezler.

Bilgili olan değil, doğru bilgiye  sahip insanlar güçlü insanlardır. Yalan yanlış bilgilere sahip olmak, çözümsüzlüğün bir parçası olmak demektir.

Bilgi güneş gibi bir ışıktır, nurdur. Gözünü kapatan insanlar güneşin ışığından yararlanamazlar. Işık gibi olan bilgi, bir şekilde içeriye sızar ve aydınlatacak yer bulur.

Kapılarını ışık huzmelerine kapatanlar kendilerini karanlık dehlizlerin korkunç karanlığında bulurlar. Karanlık ise insanın hem iç dünyasını hem de dış alemini karartır.

Bilgi, insana özgüven verir. Kendisinde özgüven bulan insanların ise, her şeye gücü yeter.  Dünya nimetlerinin  hiç birisi bilgi kadar insanı mutlu edemez.

Bilgi insanı şüphelerden kurtarır. İyilik, insanı acı çekmekten kurtarır. Kararlı, ve yeterli olmak insanı korkudan kurtarır.

Bilgi ve bikrim sahibi olan insanların bilgilerini harcamaya ve topluma faydalı hale getirmeleri gerekir. Faydalanılmayan bilgi, meyvesiz kuru ağaca benzer.

“ Bana bir harf öğretenin kölesi olurum” mesajını insanlığa veren bir kutlu Nebi’nin ümmetiyiz. O kutlu rehberin yolunda yürüyen ümmetin alimleri yeryüzünde yıldız gibidirler.

Bilgi sakalla ölçülmez. Hiçbir şan ve şeref, hiçbir makam ve mevki bilginin yerini tutmaz. Terfi ve rütbelerin hepsi ilim adamının derecesine ulaşmaz.

Okumuş ve doğru istikameti bulmuş insanların cahillere üstünlüğü, diri insanların ölü insanlara üstünlüğü kadar büyüktür.

Tam bilgiye sahip olmayan yarı aydınlar, hiç okumamış, tam cahil insanlardan daha tehlikelidirler. Yarım doktor candan ettiği gibi, yarım alim de dinden eder.

Bilgisiz insanlar aynı zamanda korkak olurlar. Korkunun kaynağı bilgisizliktir. Bilgi sahibi insanlar her konuda daha cesur ve yürekli olurlar. Ancak amelsiz bilgin de,balsız arıya benzer.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: