Anasayfa / Köşe Yazıları / BAYRAM İNSANLIK ALEMİNİN BAHARI OLSUN

Yazar Kazım Çetinkaya

BAYRAM İNSANLIK ALEMİNİN BAHARI OLSUN

BAYRAM İNSANLIK ALEMİNİN BAHARI OLSUN

Bayramlar ruhların okşandığı, neşe ve sevinçlerin zirve yaptığı, gönüllerin mutluluktan adeta uçtuğu kutsal değerlerimizdir.

Bayramlara kolay erişilmez. Oralar zirvedir, basamak basamak çıkılır. Basamakları çıkmasını beceremeyenler, oralara erişemez ve bu saadet sevincini hissedemezler.

Bazıları belki bayramı yaşayanlarla beraber olurlar, aynı ortamlarda bulunurlar, ama aynı sevinci yaşayamazlar, aynı heyecanı duyamazlar.

Bayramın manevi zevk ve lezzetini yaşamak için, o yolda gitmiş ve o yolun çile ve ızdırabını tatmış olmak gerekir. Yani bayrama erişmek için emek harcamak gerekir. Zahmet çekmeyene ücret verilmez.

Alın teri, göz nuru kutsaldır. Hiçbir ücret alın teri dökülerek kazanılan nimetin tadını veremez. Zahmet çekmeden ücret alan insan ücretin hazzını alamaz, bayrama ulaşamaz.

Ruhlar daraldığı zaman bayramlar yetişir imdada.. Dünyanın bin bir meşgalesiyle yorulan, yığın yığın sorunların altında ezilen insan ruhu, bayramlarda derin bir nefes alır, rahatlar, huzuru bulur.

Dostlar ve dostluklar bayramlarda perçinlenir, unutulanlar yeniden hatırlanır, beli bükülen ihtiyarlar aranır, yalnız yaşayan yetimler, öksüzler bayramlarda kalabalıkların arasına  karışır, bayramı bayram ederler.

Hayatın ağır yükü altında , sıkıntı ve streslerin pençesinde ezilenler, bayram günlerinde dağ başlarında özgürlüklerine kavuşmuş bahar çiçekleri gibi doyasıya nefes alırlar.

Paylaşılan değerler bize bayramı yaşatır. Maddi imkânlarını paylaştıkları gibi, sevinç ve mutluluklarını da paylaşan,unutulan dostlukları tazeleyen bayramlar bize hem bayramı hem de baharı yaşatır.

Bayramlar kış mevsiminden sonra gelen bahar gibidir. Gönüllerimizde çiçek açan bayramlar bizim baharımızdır. Mis gibi etrafa koku saçan baharlar bizim bayramlarımızdır.

Yağmurun yağmasıyla toprağın o harika kokusu, toprağın rengarenk çiçeklerle ve güllerle gülümsemesine benzer bayramlar. Çorak sinelerde bile güllerin açılmasına benzer bayramlar…

Paylaştığımız her sevincimiz bayrama dönüşür ruhlarımızda..Ruhlarımızın bayram yaptığı her saniyemiz neşe ve sevinç verir gönüllerimize…

Sevinçler paylaşıldıkça yüzlerde al ve mor güller açılır, birbirine karışır, bir bahar bahçesi olur yüzler… Çocuklar kendilerini adeta taçsız Kral sanırlar. Bolluk ve bereket bayramlarda yağar herkesin üstüne…

Bayramlar, yaşamın karmaşıklığı, şehirlerin kirli gürültüsü, dünya meşgalelerinin fazlalığı ve işin stresi altında ezilen insanların kendini bulduğu, huzuru yakaladığı, paylaşmayı yaşadığı müstesna zamanlardır.

Eş dost arasında akraba ve arkadaşlar arasında sevgi ve muhabbetin zirve yaptığı zaman dilimleridir bayramlar. Sıla-i rahmin en güzel yerine getirildiği anlaradır bayramlar…

Hayatın fırtınaları önüne kattığı her şeyi silip süpürmektedir. Şu kısacık yaşamda meşgaleler ve meşakkatler altında iki büklüm olan halimizle ne kadar bayram yapabiliriz?

Susuz çöllerde çatlayan dudaklar, güneşte soluyan solgun yüzler, bayramın tatlı esintileriyle al ve mor çiçeklerin yüzlerde açılmasıyla gönüller inşirah bulur ruhlar bayram eder.

Aramızdaki ilgisizlikleri, iticilikleri bertaraf eden, hayatın gerçek anlam ve önemini bizlere hatırlatan bayramlarımız bizim en kutlu değerlerimizdir.

Bütün dünyada bayramların bayram gibi yaşanmasını, gönüllere mutluluk ve huzur vermesini, insanlık aleminin birbirleriyle kucaklaşmasını diliyor, herkesin bayramını kutluyorum.

 

 

Bu Habere de Bakın

İSTİKLAL MARŞI

İ “ Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” mısrasıyla hayata haykıran İstiklal Marşımızın yazılışının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir