Anasayfa / Köşe Yazıları / Basın Susturulunca, Bizde Sustuk!

Yazar Mahmut Tekin

Basın Susturulunca, Bizde Sustuk!

Basın Susturulunca, Bizde Sustuk!

 

Yaklaşık bundan 4 yıl kadar önce, ilimizde günlük yayın yapan 7 gazetemiz vardı.

Ak Parti iktidarı, ulusal basında kendi yandaş ve candaş basınını oluşturması yanında yerel gazetelere de el atması gerekiyordu!

Halkın sahip çıkmadığı ancak, Basın Yayın İlan Kurumundan aldığı resmi ilanlarla ayakta durmaya çalışarak yayın hayatını sürdüren gazete patronlarına, Türkiye genelinde olduğu gibi, Basın Yayın İlan Kurumu Adıyamanda’da gelin buraya dedi!

Bu pastayı 7’ye değil 3’e böleceksiniz. Birleşip 7 gazete yerine 3 gazete çıkacaksınız! Aykırı ses istemiyoruz! Bu yol hem sizler için, hem de bizler için iyi olacak!

Hükümet ve onun icraatları ile ilgili tek ses olacaksınız! Sorgulamak, eleştirmek yok! Yerel yöneticilere de dokunmayıp, bir takım olumsuzlukları görmemezlikten geleceksiniz!  Böylece masraflarınızda yarıdan fazla azalacak, parada kazanmış olacaksınız!

Aksi halde sizi sık-sık denetler, elimizde ki yetkileri uygulayarak, resmi ilanlarınızı keser, cezalar verip, gerekirse de kapatma yoluna gidilecek şeklinde duyurular yapılıp aba altından sopa gösterildi!

Okuyucusunun sahip çıkmadığı, zor şartlar altında yayın hayatını sürdürmekte olan, bu gazetelerin yerinde siz olsaydınız ne yapardınız?

Birde ortada ”Para” kazanma vardı!

Ekonomik durumu iyi olan, bazı gazeteler belli bir süre direndi!

Ancak baskılar git-gide artmaya başlayınca, “Okey ”demekten başka çare kalmadı!

Bu direnenler arasında kurucu ortakları arasında, benimde bulunduğum ve bir süre imtiyaz sahipliğini yapıp-yönettiğim, Adıyaman’da BUGÜN gazetesi de vardı!

Patronun ekonomik olarak gazeteden gelecek paraya ihtiyacı yoktu! Her ne kadar mesleğin mutfağından gelmiyorsa da, yaklaşık 25 yıldır memleket sorunlarıyla ilgili köşe yazıları yazıyor, birçok sıkıntılı konuları da korkmadan-çekinmeden gündeme taşımayı da biliyordu!

Gazete yöneticilerini de özgür ve bağımsız bırakmış, memleket çıkarları için gerçek gazetecilik yapın derken, bu işi de seviyordu!

Gerçekten Adıyaman’da BUGÜN gazetesi Özgür ve bağımsız şekilde halkın, “Gözü-Kulağı-Dili” olmaya çalışıyordu!

Atatürk’ün “ Neşriyat suistimallere mani olur ve hükümet vasıtalarını doğru yapmaya mecbur eder” ilkelerini benimsemişti!

Attığı manşetlerle, yaptığı yorumlu haberlerle, köşe yazılarıyla, bardağın boş tarafını görmeyi iyi biliyor, ilkelerinden önemli ölçüde taviz vermiyordu!

Bu süreç içerisinde “Adıyaman’da BUGÜN Gazetesi de” bir sevdaya kurban edilirken;

Sazımızda, “Bulutlar Kandırdı Bizi” “Bir Kedi Yavrusundayız…” ” “Yorulduk be usta” çalmaktan başka bir konu bulamaz oldu!

Bütün bunları neden yazıyorum biliyormusunuz?

Basın susturuldu bizlerde sustuk!

Türkiye genelinde basının yüzde 95 ‘i iktidara teslim bayrağı çekerken;

Toplumsal refleks göstermeyen bir topluma doğru yitildik! Sorgulama ve tartışma kültürümüzü unutup, sorgulamayan-teslimiyetçi bir tavır içerisinde tepki göstermeyen duyarsız bir toplum olduk!

Topluma öncülük eden, belli konuları gündeme taşıyan ve gündemde tutmaya çalışan, Adıyaman basınına sahip çıkmayınca, onlar susturulunca bizlerde sustuk!

16 Yıllık Ak Parti iktidarı döneminde, Her ne kadar “Bizim dönemimizde Adıyaman’a Çağ atlattık” nutukları atılsa da hak ettiği hizmetleri alamayan Adıyaman için, basın sustu-biz sustuk! Hakkımızı arayamaz olduk!

 

 

 

 

 

 

Bu Habere de Bakın

Dikkat, takip ediliyoruz

Eğer tıp doktoru olsaydım, toplumun büyük bir kesiminin bipolar bozukluk yaşadığını söyler, manik depresif hastalığa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir