Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi
01 Haziran 2016 Çarşamba, 07:43
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

BAŞARIYA GÖTÜREN PRENSİPLER

BAŞARIYA GÖTÜREN PRENSİPLER

Hayatın sırlarını bilenler; başarı trendinde, merdiven basamaklarını zorlanmadan tırmanan ve zirveye oturmakta zorluk çekmeyenlerdir.

Her yol kilitli taşlarla döşenmiş olmadığı gibi, bazı yollarda yürümeyi engelleyen, ayakların sakatlanmasına vesile olan taşlar vardır. O taşlar insanların başarılarına engel olurlar. Fakat başarıya gözlerini dikenler için taşlar  birer basamak olurlar.

Başkalarının başarılarına gıpta ederken, onların bu başarıları elde etmek için verdikleri uğraşları , çektikleri sıkıntıları da göz ardı etmemeliyiz.

Elleri cebinde hiçbir insanın başarı merdivenlerini tırmanmadığını biliyoruz. İmkânsızlıkların arkasına sığınmak sadece sersemlerin uydurdukları mazeretleridir.

Elden ayaktan düşmeden önce, bir gün gözden de düşeceğinin muhakemesini yaparak sağlık ve afiyetin kıymetini bilerek, başarı için hedefe varmanın yolları gecikmeden, zamanında araştırılmalıdır.

Sanatta ilerlemek, hayatta başarıyı kazanmak için kendimizi sıcağa, soğuğa, açlığa , susuzluğa ve bunlara benzer yoksulluklara alıştırmamız lazım. Aksi takdirde mukavemet göstermemiz mümkün değildir.

Bir elin tek başına başarı göstermesi zordur. İki el beraber hareket edince bütün gövdeye hakim olur ve tüm bedene hizmet eder.

Başlangıç için bir arada bulunmak temel kaidedir. Gelişmek için bir arada bulunmak gerekir.Birlikte çalışabilmeyi becerenler başarının zirvesine otururlar.

Paraşüt gibi kapalı olan zihin bir işe yaramaz. Havada atlayan paraşütçünün paraşütünü açması gibi açılan zihin ancak iş görür. Kapalı zihinlere bilgi pompalamak bir şey ifade etmez.

Birinci adımını iyi atamayan çocuk ikinci adımını istikametli atamaz. İkinci adımını atabilmek için birinci adımını iyice atmayı öğrenmelidir.

Kendine güvenmeyenler galibiyet elde edemezler. Galibiyetin esas sahipleri mangal yürekleriyle cesaret ve güven duygusu besleyenlerdir.

Yenilgilere kimse sahip çıkmaz. Ama zaferlerin her zaman sahipleri bulunur. Babası ve annesi bulunan zaferin yanında , yenilgi daima hem babadan hem anneden yetimdir.

Çözümün bir parçası olanlar başarının anahtarını bulan kimselerdir. Çözüm için çaba göstermeyenler problemin birer parçası olurlar.

Başarısız insanlar her zaman sorunların birer parçası olurlar. Bir programı ve projesi olmayan kimseler, başarısızlık için her zaman birer mazeret bulurlar.

İşlerimize yardım edenler başarılı insanlardır. O işin elinden gelmediğini, kendi işi olmadığını söyleyenler başarısız insanlardır. Başarılı insanlar çare üretmek ve yardımcı olmak için fedakârlık gösterirler.

Her soruna bir çözüm bulan kimseler başarılı insanlardır. Başarısız insanlar her çözümü bir sorun olarak görür. En olumlu durumlarda bile engeller görürler.

Başarılı insan, en olumsuz durumlarda bile bir çıkış noktası yakalar, başarısız da en olumlu durumda bile ümitsizlik içinde kıvranır ve engellere takılır.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz