Köşe Yazıları

Başarısızlık İçin Neden Çok Ama Mazeret Yok

Başarısızlık İçin Neden Çok Ama Mazeret Yok

 

Başarısızlıklarımız için çok neden vardır, ama tek mazeret yoktur. Başarı merdivenlerini hiç kimse elleri cebinde tırmanmadığı gibi, hiç kimse de kural ve kaidelere riayet ettiği, işini düzen ve tertip içinde yaptığı halde başarısızlığa uğramamıştır.

Aslında başarının havada uçan bir talih kuşu olmadığını hepimiz gayet iyi biliriz. Eğer başarıya ulaşmak arzusunu taşıyorsak, bunun için bir takım hazırlıklar, fedakârlıklar yapmak zorundayız.

Başarı merdivenlerini birer birer tırmanan insanlar hiç şüphesiz, tırmanma esnasında az ter dökmemişlerdir. Eğer başarı gelecekse bir çaba ve gayretin olması gerektiğini unutmayalım. Eğer dikenli yoldan yürümek gerekiyorsa, işte o yol başarıya götüren yoldur.

Talih kuşu söylemi bazı eylemlerimizi süslerse de başarı kavramıyla ilgisinin hemen hiç olmadığını bilmeliyiz. Aksi düşünceyle kendi kendimizi aldatırız. Sonuçta büyük hayal kırıklığı bizi bekliyor demektir.

Damla kendini tamamlayınca damlar. Yarım damlanın damladığı vaki değildir. Bir su damlacığı bile damlayabilmesi için kapasitesince dolmadan damlamayacağına göre, her kes kapasitesine uygun çalışma ve başarıyı elde etme hakkına sahiptir.

Başarı için vakit nakittir. Başarıyı netice verecek olan çalışma için vakit beklenmez. Hele yarını beklemek hiç uygun değildir. Yarın hiç gelmeyebilir. Dünkü gün elimizden çıktı, uçtu, gitti. Yarına varmak için elimizde bir tapu yok. Öyleyse gün bu gündür.

Yarın yaparım, yarın başlarım. Yarın bakarım, yarın değerlendiririm, diyenler baştan beri başarıyı değil başarısızlığı kabullenmiş ve razı olmuş kimselerdir.

Para’nın parayı çektiği gibi, başarı da başarıyı getirir. Başarıdan başarıya koşan kimseler, önceki başarılarının deneyimleriyle donanmış ustalardır.

Her başarısızlıkta bir boş vermişliğin mutlaka izleri vardır. Başarısızlıklar ümitsizliğe götürmemelidir. Bir mevzudaki başarısızlık bir başka konuda başarının altın anahtarı olabilir.

Gerçekten başarmak istiyorsak, öncelikle başarısız olma korkusunu yenmeliyiz. Başarısız olma tedirginliği içimizi kemireceği gibi , bizi başarıya götüren yollardan da alıkoyar.

Başarsızlığın yolu dirençsizlikten geçer. Azim ve sebatın elinden hiçbir şey kurtulamaz. Direnme başarıyı tetiklediği gibi sebatsızlık da başarısızlığı tetikler. Zaferin ilk şartı cesarettir.

Hayatta yuvarlanıp giderken, hedef ne olursa olsun, gözünü çöreğin üstünde tut, ortasındaki deliğin değil. Hedeften gözünü kaydırdığın zaman başarısızlığa doğru yol alıyorsun demektir.

Hedef daima ileri ise ileriye bakıp görmek gerekir. İleriyi görmeyen geride kalmaya mahkûmdur. İleriyi görebilmek için keskin nazarlarla basiretli duruş göstermek ön koşul olarak elzemdir.

Hayat yolunda yenilgiler de mukadderdir. Başpehlivan olmanın yolu yenilgiden geçer. Yenile yenile Başpehlivan olanlar, başarısızlığın ne menem bir şey olduğunu da en iyi bilenlerdir.

Kaybetmekten korkanlar her zaman kaybederler. Kaybetmekten korkmadan mücadele edenler başarırlar. Başarısızlığın en büyük nedeni ise cesaretsizliktir. Yüreğini ortaya koyan yiğitler her zaman başarırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı