Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı
10 Haziran 2016 Cuma, 08:13
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

BAŞARI İYİ BİR BAŞLANGIÇLA BAŞLAR

BAŞARI İYİ BİR BAŞLANGIÇLA BAŞLAR

Büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır. Ham hayaller peşinde koşan çiğ insanlar hiçbir işde başarılı olmadıkları gibi hayallerinin de kurbanı olurlar.

Başarılmak istenen işlerin iyi sonuçlanması isteniyorsa, o işe iyi , doğru ve dürüstçe başlanması gerekir. İhanetin hakim olduğu hiçbir iş başarıya ulaşmaz.

Yüce Yaratıcı da amelleri niyetlere göre değerlendiriyor. Yaptığınız her iş ve davranışınızın temelinde iyi niyet samimi duygular yoksa, o işin akıbeti iyi sonuçlanmaz.

Başlanılan bir işin iyi bir başlangıç ile başlaması, o işin yarı yarıya başarıya ulaşması demektir. İyi bir başarıyla sonuçlanana her iş, iyi niyetle ve samimi duygularla devam eder ve başarının zirvesine ulaşır.

Herkesi memnun etmek mümkün değildir. Ama başarılı olmanın sırrı da memnuniyet merdivenlerinden geçer. Başarısızlık da insanları mutsuzluk merdivenlerine tırmandırır.

Maddi, manevi başarının yolu, pozitif enerji ile yüklü düşünceden ve inançtan geçer.  Hiçbir olumsuz davranış ve güç başarı merdivenlerine tırmanamaz.

Yaptığımız ve yapacağımız işlerin birey ve toplum açısından yararlı olduklarına dair pozitif inanç ve düşünceye sahip olmamız gerekir.

Hayat yolunda önümüze çıkan zorluklar hayatımızın bileyi taşlarıdır. Biz onlara sürtüne sürtüne keskinleşiriz. Midemize indireceğimiz lokmanın dahi keskin dişlerle parçalanması gerektiği kuralını unutmamalıyız.

Okul yıllarımızı süsleyen sınav maratonlarının gerisinde bizi bekleyen makam,mevki şan ve şöhret basamakları,  bize çok ter döktürmüştür.

Her gün biraz daha topladığımız ve bir araya getirdiğimiz küçük çabalarımızın bir gün büyüyerek devasa bir başarı olarak karşımıza çıkacağı kesindir.

Bir fidan dikilmeden, sulanmadan, budanmadan, aşılanmadan, ilaçlanmadan, zararlı yaratıklara karşı korumaya alınmadan meyvesini yeme hakkı elde edilemez.

Hayatta başarıya ulaşmak, ulaşılmak istenen hedefe varmaya muvaffak olmak için üç şey lazımdır. Dikkat, intizam, bir de çalışma…

Sözün sözü açtığı gibi, başarı da başarıyı doğurur. Başarısızlık başka işlerin başarılmasına da en büyük engel olur. Başarıdan başarıya koşanlar, başarısızlıklarını görmeyenlerdir.

Hayatlarında hiçbir başarı göstermeyenler, kendilerini, başkalarının başarılarını küçültmekle teselli ederler. Başkalarının başarılarını küçümseyenler, başarı kavramını lügatlerinden çıkaranlardır.

Eğer başarının herhangi bir sırrı varsa bu, diğer insanın görüş noktasını anlama ve olayları kendi açınızdan görebildiğiniz kadar onun açısından da görme yeteneğinizde yatmaktadır.

Yüce yaratıcı insanlara her türlü yeteneği bahşetti. Kimileri bu yeteneklerini oturarak, yatarak değerlendirirler, kimileri de düşünerek, üreterek, başarı merdivenlerini tırmanırlar.

Yokuş aşağı gitmek kolaydır, rahattır. Gideceğimiz menzile bizi hızla götürür. Ama güzel manzaralar hep yüksek tepelerde seyredilir.

Başarılı oldukları halde başarılarını da gizleyebilenler gerçek başarılı insanlardır. Ya bir de başarının yanından bile geçmedikleri halde kendilerini başarılı gösteren nâdanlara ne demeli?

Hiç başarılı olmadıkları halde etrafındaki yalakalara, yağdanlıklara başarılı oluklarını dillendirmeyi beceren seviyesiz ve kapasitesizler toplumun zararlı dalkavuklarıdırlar.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz