Köşe YazılarıManşet

Balımız Markalaşmalı

Bugün gazetemizde bal fiyatlarının yeniden belirlenmesiyle ilgili bir haber yer alıyor. Haberde, Adıyaman Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Yaşar Yiğit, hem üreticiyi hem de tüketiciyi memnun edecek fiyatları belirlediklerini söyledi.

Belirlenen fiyatlar 250 lirayla 350 lira arasında değişiyor. Bundan üretici mi memnun olacak, tüketici mi, onu zaman gösterecek ama zaten Adıyaman Balcılığının asıl sorunu fiyat değil, markalaşamama

Adıyaman, yüksek rakımlı yerleşim yerlerinde konuşlanan balcılığıyla aslında lezzet ve kalite açısından ‘marka bir değer’dir. Ancak, bizim ‘marka değer’ olarak görmemi, ülkenin dört bir yanında veya dünya çapında ‘marka değer’ olarak görüldüğü manasına gelmez.

Adıyaman Balı, Sincik Balı, Çelikhan Balı.. diye farklı yerleşim yerleriyle anılsa da, genelde Adıyaman il sınırları içerisinde üretilen, bizim doğamızda yetişen, bizim çiçeklerimizle beslenen, bizim üreticimizin alın teri ve emeği olan ballarımız, markalaşma sürecini ya da markalaşma etaplarını geçmiş değil. Bu alınacak daha çok yol olduğundan değil, daha ciddi, daha kararlı ve daha organize çalışmayı gerektirdiğindendir.

Balımız var mı, var. Kalitesi yeterli mi, yeterli. Üretimi önemli ölçüde mi, ölçüde. O zaman helva yapmaya çok da bir şey kalmış değil.

Unutulan bal festivalleri yeniden yapılmalı; daha profesyonelce, dış pazara dönük ve çok daha kapsamlı.

Adıyaman Balı, kalitesiyle, lezzetiyle raflardaki yerini almalı, “Adıyaman Balı”, hem ağızları tatlandırmalı hem üreticinin cebini.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu