Köşe YazılarıManşet

Badem, Bir Umuttur

Yıllar içerisinde tütüne getirilen kota, alternatif ürün arayışını da hızlandırmıştı. Ancak, tütünün yerine neyi koyarsan koy, bir türlü üreticiyi de, esnafı da sevindirmiyordu. Ta ki bademde söz sahibi olana kadar.

Tütünün yerine çok farklı ürünler kondu, çoğu da başarılı oldu ama badem, bunların içerisinde uzun soluklu olması ve yüksek rekoltesi nedeniyle en önemlisi oldu.

Adıyaman, bademde Türkiye’de lider konumunda.

Badem üreticileri, hasat öncesi tıpkı fındık gibi, badem alım fiyatının da belirlenmesini istiyor.

Pandemiyle birlikte başlayan ve devam eden ekonomik sorunları aşmanın yolunu, bademe bağlayan üreticiler var.

Bademin sadece bir ürün olmadığını savunan üreticiler, Adıyaman’ı ırgatlıktan kurtaran en önemli alternatif ürün olduğunu belirterek, bademe verilen önemin, Adıyaman’ın hayaline, umuduna, geleceğine verilen önem olduğuna dikkat çekiyorlar.

Badem, Türkiye’nin her bir yanında bir yemiştir. Dünyanın dört bir yanında da kuru yemişler içerisinde hatırı sayılır bir yerdedir badem.

Adıyaman’da da kuşkusuz öyledir ama bir farkla.

Adıyaman, yıllarca ‘makûs talihini değiştirecek ürün’ arayışında, bademi çok özel bir yere oturtmuştu, oturtmayı da sürdürüyor.

100 bin dekarlık badem, Adıyamanlı çiftçinin hayalidir, umududur, yarınıdır.

Şimdi badem üreticileri, gözünü-kulağını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevirmiş, badem fiyatının ‘yüksek’ olarak belirlenmesini dört gözle bekliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu