23 Haziran 2016 Perşembe, 08:33
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Babalar Günününde Babaları Hatırlamak

Babalar Günününde Babaları Hatırlamak

 

Baba’nın erdemleri çocukların servetidir. Erdemleri olmayan babaların çocuklarına bıraktıkları bir servetleri yoktur. Mal- mülk, şan- şöhret  hepsi yalan…

Baba erdemlidir, ama evlat har vurup harman savuran, ebeveynin toplum nezdindeki şeref ve izzetini düşünmeden keyifle yaşıyorsa, babanın erdemleri de zamanla yok olup gider.

Baba  olmak çok zor değildir, ama babalık yapmak zordur. Nice babalar var ki evladına babalık yapamadıkları gibi , hem evladının hem de bütün ailenin sırtında yük olurlar.

Baba, hem aile reisidir, hem  rızık kazanıp evladına yediren bir velinimettir. Baba evlat için cennetin anahtarıdır tıpkı anne gibi…

Yemeyip yediren, giymeyip giydiren, acı ve tatlı günlerinde, sevinçli ve kederli zamanlarında her yerde ve her zaman evladını ön planda tutan babanın hakkı kolay eda edilemez.

Çok çocuk olunca anne adeta şaşkın olur ama baba bir o kadar evlatlarına düşkün olur. Evlat babanın yegane servetidir.

Bir babanın dokuz evladı beslediğini, ama dokuz evladın bir babayı beslemediğini, barındırmadığını söyleyenler olsa da , hakikat , toplumda helal süt emmiş evlatlar için daha farklıdır.

Helal rızık ile besleyip büyütülen her evlat evinde, ocağında gördüğü sevgi ve saygı ile anne ve babasını hep mutlu etmenin yollarını ve yöntemini araştırır.

Kâinatta babalar kadar banker kimse yoktur. Evlatlarına karşı mertce ve cömertce davranan, yaz kış demeden, soğuğa, sıcağa aldırış etmeden, helal rızık peşinde koşan babalar bahtiyardır.

Haram-helal demeden kazanç sağlayarak evlatlarını haram lokmalarla besleyen bedbaht babaların da evlatlarının ızdıraplarından şikayet etmeye hakları yoktur.

Baba veya anne , yada her ikisi de birden evlatların yanında yaşlanıp ihtiyarlayacak olurlarsa onlara hiçbir şekilde sıkıntı verilmemesinin  gerektiğini söyleyen bir inancın mensuplarıyız.

Baba, sadece evladın doğmasına sebep olan değildir. O aynı zamanda evladını yetiştiren, topluma faydalı bir uzuv haline getirendir.

“Saldım çayıra Mevlam kayıra” düşüncesinden uzak, evladının çevresine, topluma, vatanına, milletine hayırlı hizmetlerde bulunmasını sağlayan tek varlık ebeveyndir, yani anne ve babadır.

Her evlat babasına olan saygı ve ihtiram borcunun bilincinde olmaz. Ancak,evlat da baba olduktan sonra gerçek baba saygı ve sevgisinin değerini anlar.

Anneler gününde olduğu gibi, babalar günü de senenin bir gününe hasredilemez.. Her gün ve her an babalar günü olmaya layıktır ve olmalıdır.

Baba yardır, baba sevgidir, baba değerdir. Baba ailenin vazgeçilmez kutsalıdır. Baba cennetin köşküdür. Baba, Yüce Yaratıcını ailedeki temsilcisidir.

Hoyrat davranışlarıyla bütün seneyi babalarını üzmekle geçiren annelerine kahretmekle geçiren soysuz nesillerin yılda bir gün babalarını hatırlamaları bizim düşüncemize ve mantığımıza aykırıdır.

İnsanlar sevgi ve saygı ile anılırlar. Babalar evin ve aile bireylerinin en sevgili, en saygılı, en muhterem varlıklarıdır.

En sevdiğim, en değer verdiğim, en vazgeçilmez kıymetli varlığım, en hiçbir şeye değiştiremediğim iki büyük nimetim var: Biri annem biri de babam.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz