Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe
03 Kasım 2014 Pazartesi, 10:35
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Aşura Günü ve Tarihteki Önemi

Aşura Günü ve Tarihteki Önemi

 

Hicri 1436 yılının Muharrem ayındayız. Tarihte, Kâinatın Efendisi(s.a.s)’in bir avuç ashabıyla beraber Mekke’den Medine’ye göç etmesi olayı, büyük değişim ve dönüşümlerin habercisi olmuştur.

Hicrî senenin ilk ayı Muharrem ayıdır. Muharrem ayının onuncu günü ise Aşura günüdür. Ve bu gün Aşura’dır. İnsanlık tarihinde Aşura günü meydana gelen  bir takım önemli olaylardan dolayı Aşura günü müslümanlar tarafından çok önemli  değere haizdir. Bu günde meydana gelen bazı önemli olayları şöyle sıralayabiliriz.

Melekler’in ve vahiy meleği olan Cebrail (a.s) ın bu günde yaratıldığı rivayet edilmektedir. Yerlerin ve göklerin, dağların, denizlerin, yıldızların, seyarelerin bu günde yaratıldığı belirtilmektedir.

Yeryüzüne ilk defa nebatat ve hayvanatın yaşamlarını sürdürmelerine dayelik eden yağmur bu günde yağmıştır. İnsanlığın ilk babası olan Hz. Adem (a.s)’ın yaratılması, cennet’e konulması ve yediği yasak meyveden sonra tevbesinin kabulü yine bu günde olmuştur.

İdris (a.s) bu günde göğe kaldırılmış, Hz. Nuh (a.s)’ın gemisi bugün tufandan kurtularak Cudi dağına oturmuş, Hz. Nuh ve içindekiler beraberce kurtulmuşlardır. Hz. İbrahim (a.s) bugünde dünyaya gelmiş ve yine Nemrut tarafından ateşe atıldığında bugün ateşten kurtulmuştur.

Hz. Musa, bu günde Firavun’un şerrinden kurtulmuş, Firavun ve askerleri Musa’nın peşine takılınca kızıldenizde boğulmuşlardır. Eyyüp peygamber(a.s) , uzun yıllar süren elemli hastalığından kurularak şifa bulmuştur. Ümidin tükendiği bir durumda iken karanlık bir gecede karanlık bir denizin dibinde  bir balık tarafından yutulan Hz. Yunus (a.s) bu günde balığın karnından kurtulmuştur.

Aşura gününde, Süleyman (a.s)’ a bütün dünya saltanatının verildiği yine rivayet edilmektedir. Hz. İsa (a.s) bu günde yaratılmış ve yine bu günde göğe kaldırılmıştır. Peygamberimiz’in torunu ,Hz. Ali ile Fatıma’nın biricik evlatları, cennetin reyhanı Hz. Hüseyin bu günde şehitlik mertebesine kavuşmuştur.

Ve yine rivayetlere göre kıyametin kopması da Cuma gününe denk gelen bir Aşura günü meydana gelecektir.

İnsanlık tarihinin kuruluşundan beri insanlar bugüne hürmet etmekte kusur etmemişlerdir. Peygamberimiz zamanında putlara tapan müşrikler bile Aşura gününe hürmet ederler ve o gün oruç tutarlardı. Ramazan orucu farz olana kadar Peygamberimiz de o gün oruç tutmuşlardır.

Kâinatın Efendisi(s.a.s) Mekke’den Medine’ye hicret ettiklerinde, Medine’li yahudilerin oruç tuttuklarını gördü. Niçin oruç tuttuklarını sorunca onlar şöyle cevap verdiler.

“Bugün, Hz. Musa’nın, Firavun’un şerrinden kurtulduğu ve Firavun ve askerlerinin boğulduğu gündür. O kurtuluşa şükür olarak Hz. Musa oruç tutardı. Biz de ona uyarak oruç tutuyoruz.”

Bunun üzerine peygamberimiz: “ Musa’ya uymaya biz sizden daha layıkız” buyurarak o gün herkesin oruç tutmasını buyurdu. Ve yine başka bir hadislerinde “Ramazan orucundan başka, en makbul oruç Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur.” Buyurmuşlardır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz