Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi
21 Kasım 2016 Pazartesi, 08:06
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Aşiretler ve Aşiret Önderleri

Aşiretler ve Aşiret Önderleri

 

Son günlerde basın yayında ve sosyal medyada aşiretlerle ilgili tepki paylaşımlarda bir hayli artış gözlemlendi ve bir takım yorumlar yapılmaya devam ediliyor.

Doğu ve güneydoğuda var olduklarını bildiğimiz bir takım derebeylikler, ağalık,  feodal yapı ve aşiretlerin nasıl oluştuğunu ve neye, nasıl hizmet ettiklerini anlatmaya gerek yok.

Bizim memlekette ise, daha önce hiç adını san’ını duymadığımız bir sürü aşiret ismi piyasaya çıkmış ve yığın yığın aşiret liderleri  arz-ı endam etmektedirler.

Günümüzde meydanı boş bulan her topluluk kendini aşiret ilan etmiş vaziyettedir. Ve ne gariptir ki, aşiretle hiç ilgisi olmayan şahıslar aşiret önderi diye lanse edilmektedirler.

Aşiretler esasen birer sosyal teşkilatlanmadır. Bu teşkilat içinde muhtelif görevleri yerine getiren şahıslar ve aileler bulunur.

Ancak aşiretçiliği eskilerin deyimiyle ağalık ve ağalığa tabi olanlardan ibaret görenler, aşiretçiliğin ne olduğunu bilmeden ağalık ve aşiretçiliği karıştırıyorlar.

Bir kavram kargaşasına kurban giden aşiretçiliğe, iyilik yapalım derken, bu kimseler aşiretçiliği yerlerde süründürmektedirler.

Aşiretlerde, aşirete ait maneviyat lideri şeyh bulunur, medrese eğitimi görmüş icazetli dini lider molla bulunur. Servan ( aşiret atlarının bakıcısı) da bulunur, abid ( kahvecilik ve posta hizmetleri gören) i de bulunur. Gevendesi de olur, arif’i de bulunur.

Her aşiretçe kabul görmüş, aşirete ait tarih boyunca her mevsim ayrı ayrı konaklanan zozan denilen ve aşiretin adını alan yaylak ve obaları bulunur.

Günümüzde ise bir çok ailesini aşiret ve kendisini de aşiret önderi olarak piyasaya pompalayan veya birileri tarafından pompalanan aşiretler piyasaya çıkmış bulunuyor.

Gerek devletimizi ve hükümetimizi ve gerekse illerde, üst düzey yetkililerimizi ve Bürokratlarımızı farklı kanallardan yanıltmaya çalışan ve birilerine hizmet eden yanlış ve yanıltıcı bilgiler dolaşmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde basın, yayından, sosyal medyadan öğrendiğimiz ve isimlerini yeni yeni duyduğumuz pek çok aşiret ismi ve aşiret liderini yeni öğrenmiş bulunuyoruz.

Hele hele bazı aşiret liderlerinin isminin geçtiği o aşiretlerle hiçbir ilgi ve alakaları olmadığı halde, medyada adı geçen aşiret veya kabile o aşiret liderini tanımadığı halde, o aşiret lideri diye lanse edilen şahısların da, o aşiretin yerlerini, yurtlarını bile bilmediğini herkes biliyor.

Ve bu durum aşiretçiliğe hizmet etmek yerine maalesef pek çok noktada hedeflenen birlik ve beraberlik imajını zedelemiş ve gölge düşürmüş durumdadır.

Ömründe hiç görmedikleri, tanımadıkları, bir araya gelmedikleri halde ve hele hele üzerlerinde hiçbir etkileri olmadığı halde belli kimselerin aşiret reisi olarak tanımlanması ve lider olarak muhatap alınarak, kanaat önderi süsü verilmesi daha farklı bazı yanlışların menbaı olma yeteneğni taşımaktadır.

İçinde bulundukları toplum üzerinde söz sahibi oldukları halde çevrede sevilen sayılan, sözü geçerli ve etkili pek çok isim dururken, birilerinin, hiçbir etkisi ve yetkisi olmayan şahısları ön plana sürmesi ve belli yerlere isimlerini lanse etmeleri kime ve neye hizmet ediyor bilemiyoruz.

Ancak, ayakların baş, başların ayak olduğu bir memlekette yaşadığımızı çok iyi biliyoruz. Fakat bu durumda na ehil ve liyakatsiz kimselerin görev ve yetkilere sahip olduğunda kıyameti beklememiz gerektiğini de yine çok iyi biliyoruz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: