Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba
29 Ekim 2016 Cumartesi, 08:35
Orhan Samsatlıoğlu
Orhan Samsatlıoğlu orhansamsatlioglu0022@gmail.com Tüm Yazılar

Artık ‘Kör Nokta’ da Değiliz, ‘Çıkmaz Sokak’ da…

Artık ‘Kör Nokta’ da Değiliz, ‘Çıkmaz Sokak’ da…

 

Onlarca medeniyetin beşiği olan Adıyaman’ın kaderi hızla değişiyor. Yıllardan beri rastgele tekrarlanan “sahipsizlik, kimsesizlik” edebiyatı, artık sona eriyor. Zaten bu “kimsesiz, sahipsiz” yakıştırmaları oldum olası pek de tutmamıştı. Zira bağrında Şeyh Abdurrahman Erzincanî, Abuzerî Gaffarî, Mahmut el Ensarî gibi zatların makamını, Sahabe Safvan bin Muattal Hazretlerinin maddi ve manevi varlığını barındıran bir beldenin sahipsiz olması zaten düşünülemezdi.

Bu zatların manevi himmet ve bereketini, bütün AdIyamanlIların maddi ve manevi desteğini arkasına alan siyasiler, yerel ve mülkî yöneticiler, vefakar Adıyaman sevdalısı iş adamları varken şehrimiz ne “sahipsiz” olabilirdi, ne “kör nokta” ve ne de “çıkmaz sokak…” Son on iki yıldan beri Adıyaman, artık zincirlerini kırmış, talihini yenmiş, ülkemizdeki ilerleme ve kalkınma yarışındaki yerini almıştır.

Bunun bariz ve belirgin örneklerinden biri de ulaşım alanındaki atılım hamleleridir. Bugün Adıyaman, dört bir tarafından ciddi ve zengin bir ulaşım faaliyeti ve yatırımı ile iç içedir. Doğusunda Türkiye’nin 3. Büyük asma köprüsü olan Nissibi Köprüsü ile Diyarbakır’a ve bütün Doğu ve Güneydoğu illerine bağlantı gerçekleşmiştir. Nissibi, hem Doğu ve Güneydoğuyu, hem bütün Anadolu’yu birbirine bağlayan bir gönül köprüsü de olmuştur. Adıyaman, Nissibi sayesinde artık tam bir kavşak ve ipek yolu uğrağı olma yolundadır. Batısında Kahramanmaraş ve Adana üzerinden zaten bütün Anadolu ile bağlantı halindeydi. Güneyinde Besni- Araban üzerinden Gaziantep bağlantısı hızla gerçekleşmektedir. Keza Güney’deki bir başka proje de Atatürk Barajı üzerinden Bozova’ya gerçekleşecek olan feribot bağlantısıdır. Samsat ve Bozova feribot iskelelerinin yapımı netleşmiş ve Halil ür Rahman- Safvan bin Muattal arasındaki maddi ve manevi ulaşımın temelleri atılmıştır. Kuzeyden Çelikhan-Malatya, Sincik-Malatya yolları artık Adıyaman’ı dört yönüyle çevreye bağlayan medeniyet zincirleridir.

Çok yakın bir zamanda bu yolların kalan bağlantıları da bitirildiğinde Adıyaman artık uğramadan geçilmeyen bir tarihî ve turistik, aynı zamanda ticaret ve sanayi merkezi olmaya adaydır. Siyasilerimizin ve hükümet yetkililerinin sözünü verdikleri Gölbaşı- Adıyaman demir yolunun da gerçekleşmesi halinde beldemiz tam anlamıyla bir barış ve huzur kavşağı, köprüsü ve merkezi olacaktır. Ulaşımda gerçekleşen bu hamleler, bir kabuk değiştirmenin ayak sesleridir. Uzak değil, çok yakın bir gelecekte inşallah bunların maddî ve manevî semerelerini birlikte toplayıp paylaşacağımız günler yakındır. Yolun açık olsun Adıyaman. Seni sevmek ibadet. Maksat Adıyaman’sa gerisi teferruat.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz