15 Aralık 2014 Pazartesi, 11:02
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Arapça Eğitimine Dünyanın Bakışı

Arapça Eğitimine Dünyanın Bakışı

 

Geniş bir coğrafî alana yayılmış yaklaşık 300 milyon insanın ana dili olan Arapça’nın stratejik öneminden başka, dinî, tarihî, kültürel, ekonomik, siyasî, fikrî, edebî, musıkî ve askerî yönlerden büyük bir önem taşımaktadır.

İslâm dini, dil olarak Arapça’yı seçmiş ve onu ibadet dili yapmıştır. Kur’an ve Hadisle tanışma ve buluşma ancak Arapça yolu ile mümkün olmaktadır. Arapça İslâm kültürünü takdim eden bir kab hükmündedir. Onun için Batı’da İslam dinine giren Batılı Müslümanlar, ilk iş olarak Arapça’yı öğrenmeye başlıyorlar.

İnsanlığa, tabiat, matenmatik, tıp, müzik ve astronomi ilimlerini nakleden ve dünyaya ortaçağ Yunan ilim ve felsefesini aktaran Arapça, tarihî açıdan da büyük bir öneme sahiptir. Dünyanın her tarafında ilim adamları, Arap ve islam kültürünü bir arada taşıyan Arapça’yı, dil edebiyat, ilim, kültür ve musıki yönleriyle inceleme ve araştırma konusu etmiş ve etmektedirler.

Petrolün bazı islam ülkelerinden çıkmasından, bu ülkelerin Batı için önemli bir Pazar oluşturmasından ve bu pazarların yabancılar için önemli bir çalışma alanı haline gelmesinden sonra, Arapça, ekonomik bir boyut kazanmış oldu.

Kelime hazinesi itibariyle dünyanın en zengin dili olan Arapça, dünyada ilim ve medeniyet dili olarak kabul edilen 6 dilden birisidir.

Muasır toplumda Arapça, dili konuşanların sayıları ve Arapça’nın tesir boyutu açısından sami dillerinin en büyüğü olup, bugünün dünyasının en büyük dillerinden biri olarak yer alıyor. Şu anda Arapça bütün Arap ülkelerinde, basın-yayın, radyo, TV, eğitimde kullanılan resmi bir dil, birçok ülkelerde de ikinci bir dil olarak kullanılmaktadır.

Yaygınlık itibariyle, Çince, İngilizce, Hint ve İspanyolca dillerinden sonra, 5. Sırada yer alan Arapça, milletlerarası toplantı, konferans ve yazışmalarda resmi bir dil olarak kullanılmaktadır.

Birleşmiş Milletler, genel kurulu’nun 18 Aralık 1973 Tarih ve 3190 Sayılı Kararı’yla, 19 üyesinin dili olan Arapça’yı BM’ye bağlı; miletlerarası Çalışma Teşkilatı, Afrika Birliği Teşkilatı, Dünya SağlıK Teşkilatı ve İlim Kültür Eğitim Teşkilatlarında çalışma dili olarak kabul etti.BM’nin bu kararıyla Arapça muasır Dünya dilleri arasındaki yerini almış oldu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 1980 Tarih ve 35. Dönem toplantısında aldığı kararla Arapça’yı, Birleşmiş Milletler, Sosyal, iktisadî ve Güvenlik konseylerinde çalışma dili olarak kabul etti. Bu kararla da Arapça, ingilizce, Fransızca, İspanyolca ve Rusça ile birlikte Milletlerarası 6. Resmi dil hüviyetine kavuşmuş oldu. Amerika Birleşik Devletleri ise, arapça’yı 36 dil arasında 6. Sıraya yerleştirdi.

Arjantin Polis Teşkilatı’nın başkentteki 44. Dönem toplantısında aldığı kararla Arapça’yı teşkilatta resmî dil olarak kullanma kararı aldı.

1970’lere kadar önemsiz görülen Arapça yetmişlerden sonra dünya ülkelerinin gündemine girmeye başladı.Şu anda Arapça, Güneydoğu Asya ve Afrika’da bir çok İslam ülkelerinde, okullarda zorunlu okutulan ikinci dil, Avrupa ve Amerika’da ise, okullarda seçmeli olarak okutulan en önemli dillerden 4. Dildir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz