Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma
08 Mayıs 2015 Cuma, 08:50
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Anneler Şefkat Kahramanıdır

Anneler Şefkat Kahramanıdır

 

Bir anneler gününü daha kutluyoruz. Bu günü kutlamamız ancak fedakâr annelerimize duyduğumuz minnet borcumuzun sembolik bir ifadesi olabilir.

Annem, benim hayatta karşılaştığım ilk varlığım. Ben ve herkes…Dünyaya gözlerimizi açarken karşılaştığımız kavram anne!.. Ve çocuğun o günden itibaren modeller aradığı varlık anne.

İşte bunun için anne çok değerlidir, çok kutsaldır. Annelik kutsal bir meslektir. Onun için hayattaki annelerimize sevgi ve saygılarımızı takdim ederken İlâhi rahmete göç edenleri de minnetle hatırlarız.

Çocuk dünyaya geldiği andan itibaren ilk buluştuğu ve ilk sıcaklığını hissettiği kişi annesidir. Onun kokusunu duyarak kollarında güvenle büyüyüp dal budak salması bebek için boşluğunu hiçbir şeyin dolduramayacağı önemli bir ihtiyaçtır.

Çocuk için eğitim, doğduktan hemen sonra başlar. Hatta hamilelik süresince bebeğin biyolojik ihtiyaçlarıyla birlikte ruhsal gelişiminin de dikkate alınması gerekir. Doğuştan genleriyle getirdiği özelliklerin yanı sıra, eğitimle kazanabileceği nitelikler, çocuğun kimlik ve karakterini belirler.

Anne ve bebek uzmanları bu konuda çocuğun oyun çağına kadar yüzde yüz annenin yanında büyümesi üzerinde dururlar. Yani bu da gösteriyor ki çocuğu yoğuran, ona şekil veren ilk öğretmen annedir.

“Anne gibi yar” olmadığını her kes bilir ve bu gerçeği yaşayan ise sadece annelerdir. Uyumaz uyutur, yemez yedirir, giymez giydirir. Anne sevgisine hiçbir sevgi, anne fedakârlığına hiçbir fedakârlık yetişemez.

Annelerin tek dileği küçük yavrusunun büyüyüp, güzel bir insan olması… Ne hayalleri, ne ümitleri vardır onun için… Ama bir de bunca özveriyle çalışan, gecesini gündüzüne katan anne yeterince çocuğunu adam edemeyince vurulur can evinden o zaman…

Bu gün yüz yüze olduğumuz sosyal patlamalar hangi anneyi derinden yaralamaz?  Sokaklarda serserice dolaşan çocukların derbeder hallerine hangi annenin yüreği dayanır? Uyuşturucu müptelası olan, zillet bataklıklarında debelenen evlatların acıklı halleri hangi annenin ciğerini parçalamaz?

Çünkü o, annedir. Anneler şefkatlidir, anneler merhametlidir. Yavrusunu kaptırmamak için aslanların pençeleri altında can vermeye razı olan anneler, toplumun göz bebeğidir. Cennet’in ayakları altına serildiği anneler bizim gurur abidelerimizdir.

Çocuğu bir hamur gibi yoğurarak, şekilden şekle koyabilen yalnız annelerdir. Dolayısıyla toplumu da şekillendirenler, sorumluluk duygusuyla hareket eden şuurlu annelerdir. Onun için biz bu annelerimizi çok seviyoruz ve çok özlüyoruz.

Varlığımıza sebep olan, Yüce Yaratıcımızın senasına mazhar olan, Kâinatın Efendisinin Nebevî beyanlarıyla başları arşa yükseltilen, şefkat ve merhamet kahramanları nur yüzlü, melek ruhlu, altın kalpli annelerimizi çok özledik.

Bütün annelerimize kucak dolusu sevgiler, saygılar, mutlu, umutlu yarınlar diliyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz