Köşe Yazıları

Alkol Tüketimi Ve Sağlıklı Toplum

Alkol Tüketimi Ve Sağlıklı Toplum

1930 yılında ülkemizde kişi başına 1 litre alkol düşerken 1996 DA kişi başına 16 litreyi bulan alkol tüketimi, maalesef günümüzde bu rakam kişi başına 50 litrelere doğru dayanmaktadır.

Bu rakamlar oldukça korkutucu rakamlardır. Ama realite bu. Hal böyle olunca bunun parasal değerinin ne kadar korkunç rakamlara ulaştığını siz hesaplayabilirsiniz, eğer hesap makinenizdeki rakamlar yetiyorsa!…

Hafızalarınızı yoklayınız. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde özel bira şirketlerinin kurulması ve bunlara birtakım imkân ve teşviklerin tanınmasının içki tüketimini arttırmakta ne kadar büyük rol oynadığını hepimiz biliyoruz.

İstatistiklere göre alkoliklerin yüzde 80’inin alkollü içki alışkanlığına 15 yaşından küçükken evlerinde veya misafir kaldıkları yerlerde başladıklarını uzmanlarımız açıklamaktadırlar.

Alkolizme en geniş yayılma zemini hazırlayan içki, biradır.Bira tüketiminin artması alkolizmi yaygınlaştırıyor. Çünkü gençlere alkol kapısını açan ve birçoklarını alkole alıştıran, toplumsal yönden ülkemizde alkolizmin artmasında önemli katkısı olan ve bilimsel yönden alkollü içki olduğu kuşkusu olmayan bira, alkoliklerin tedavisinde alkoliği aldatan ve tedaviyi aksatan içkidir.

Yine istatistiklere göre ülkemizdeki boşanmaların yüzde 80’inin alkol yüzünden olduğu, eşlerini dövenlerin de yüzde 70’inin alkol kullandığı ifade edilmektedir.Alkol kullanan kişilerin aile düzeninin bozulduğunu ve eşler arasında devamlı olarak geçimsizliklerin meydana geldiğini de biliyoruz.Ve ne yazık ki bu dehşetli atmosferden en çok bizim gözbebeğimiz, geleceğimiz olan çocuklarımız etkilenmektedir.

Medya’dan edindiğimiz bilgilere göre toplumda işlenen suçların yüzde 66’sı, Cinayetlerin yüzde 85’i, boşanmaların yüzde 80’i, Trafik kazalarının yüzde 71’i Şiddet olaylarının yüzde 70’i, ırza geçmelerin yüzde 50’si, akıl hastalıklarının en az yüzde 50’si alkol kökenli.

Hatırlayınız,1996 yılında Hindistan Devleti, birçok vilayetinde içkiye karşı savaş başlatmıştı. İndrabradiş ve Haryana gibi bazı pilot vilayetlerde de içki satan bütün mekanları kapatmışlardı.

İçki yasağına destek veren kalabalık Hindu kadın grupları, cadde ve sokaklarda rastladıkları sarhoşların kafalarını ustura ile traş ettiler. İndraberadiş vilayetinde ise kadınlar, taşlı-sopalı saldırılarla içki satan yerlere büyük hasar verdiler. Kadınların tepki mahiyeti taşıyan bu eylemlerinin, erkeklerin kazançlarının çoğunu içkiye vermeleriyle geçim sıkıntısına düşmelerinden kaynaklanıyordu.

Bazı safdil insanlarımızın iddia ettikleri ve halk arasında dilden dile dolaşan “Bira idrar yollarındaki ve böbreklerdeki taşları döker” safsatasının da uydurulmuış mesnetsiz sözler olduğu ve halkımızın bunlara inanmaması gerekir. Çünkü Tıp otoritelerinden edindiğimiz sağlıklı bilgilere göre , tam aksine bira, idrar yollarındaki ve böbreklerdeki taşları dökmek yerine onların vücuttan atılmasında en büyük engeli oluşturduğu yönündedir.

Eğer gerçekten bira ve herhangi başka bir alkollü içecek sağlığa yararlı olsaydı ve iddia edildiği gibi vücudun herhangi bir organına fayda sağlasaydı, Yüce Yaratıcımız bize bunları yasaklar mıydı? Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı