Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar
13 Nisan 2015 Pazartesi, 09:34
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Alevi Kültür Dernekleri Cemevi Açılışı

Alevi Kültür Dernekleri Cemevi Açılışı

 

Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman şubesi’nin iki yıl önce başladıkları Yenimahalle cemevi açılışı, dün görkemli bir törenle gerçekleşti. Açılışa katılım bir hayli fazlaydı.

Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız başta olmak üzere protokol tam kadro oradaydılar. Milletvekilleri’nin yanında siyasî partilerin çiçeği burnunda  yeni adayları da katılımcıların arasındaki yerlerini almışlardı. Yalnız şehir merkezinde ikamet eden aleviler değil, köylerde de ikamet eden alevi vatandaşların da katılımıyla oldukça kalabalıklaşan törende adeta izdiham vardı.

Yapılan protokol konuşmalarında, her konuşmacı kendine göre, katılımcılara farklı mesajlar vermekle beraber, ortak vurgu, birlik ve beraberlik oldu. Dini, dili, mezhebi ve etnik kökeni ne olursa olsun, beraber yaşayabilme olgusu üzerine yoğunlaştı tüm mesajlar…

Eski ve yeni Belediye Başkanlarının ayrımcılık yapmadan, aleviilerin bu cemevi hizmetlerine yaptıkları katkılara teşekkür edilmekle beraber, alevi ve Sünni vatandaşların da bu eserin meydana gelmesinde gösterdikleri duyarlılık minnetle ve şükranla dile getirildi.

Alevi Dernekleri Genel Başkanı’nın konuşmalarında, Türkiye’de 20 milyon alevi vatandaşın yaşadığını, cem evlerinin kendilerinin ibadet ve dayanışma yerleri olduğunu, dedelerinin din adamları olduğunu söylemekle beraber, ülkemizde eğitim kurumlarında, okullarda okutulan Din derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılması gerektiğini de özellikle vurguladı.

Bu konuda gerekli görüşmelerin yapıldığını, Başbakan sayın Davudoğlu’na da gerek toplumsal olarak, gerekse de ikili görüşmelerde Din derslerinin okullarda zorunlu olarak okutulmasından yana olmadıklarını ve bu sorunun Din derslerini seçmeli ders olarak okutularak çözüleceğini söyledi.

Elbette “Dinde zorlama yoktur” Ve yine bizler “Sizin dininiz size bizim dinimiz bize” İlahi fermanının yer aldığı Kutsal bir kitabın ve ilahî bir dinin mensuplarıyız. Din, insanları dünya ve ahiret saadetine ve mutluluğuna kavuşturan İlahi kanunlar mecmuasıdır. Hiç kimse inanç ve düşüncesinden dolayı zorlanamaz, baskı altına alınamaz. Bizim dinimizin evrensel olması ve yeryüzünde ebediyete kadar hükümferma olmasının nedeni de budur zaten…

Ehl-i Beyt, bütün dünya Müslümanlarının göz bebeğidir. Kâinatın Efendisinin vefatından sonra ümmetine bıraktığı iki miras vardır. Bu iki mirastan birisi Ehl-i Beyt’tir. Ehl-i Beyt’i sevmek, onun yolunda yürümekle tescillenir. Onların inanç esaslarını, ibadet ruhlarını yaşamakla gerçek Ehl-i Beyt sevgisi ispatlanır. Yoksa kuru kuruya Ehl-i Beyt sevgisini iddia etmek kendimizi kandırmaktan öteye gitmez.

Bizim inancımızda kimse dili,dini, etnik kökeni nedeniyle ötelenemez, ötelenmemiştir. Memleketimizde var olan huzur ve mutluluğun yegane kaynağı da budur. İnsanlar kendi irade  ve arzularıyla ya cennete tuğla taşlarını sırtlarında taşıyarak dünyalarını ve ukbalarını cennete çevirirler veya Cehennem ateşine yakıt olacak odunlarını beraberlerinde götürürler.

Ülkemizde yaşadığımız güzel atmosferi bozmamak, içinde bulunduğumuz huzur ve mutluluk dolu yaşantımızın temeline dinamit koymaya çalışan gizli münafıkların emellerine ulaşmamaları için hep beraber dürüstçe ve fedakârca gayret göstermeliyiz. Son yıllarda tenefüs ettiğimiz havayı yeniden bozmaya çalışan içimizdeki beyinsizlere fırsat vermemek, alevisiyle sünnisiyle,Türk’üyle Kürd’üyle hepimizin görevidir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz