Anasayfa / Köşe Yazıları / AK Parti’nin İşi Zor

Yazar Kazım Çetinkaya

AK Parti’nin İşi Zor

AK Parti’nin İşi Zor

 

Aday listelerinin açıklanmasından bu yana mesleğim, kariyerim ve konumum itibariyle pek çok kimseleri dinledim, fikirlerini dinledim, izlenimlerini öğrendim.

Özellikle AK Partililer…

Listede ismini görmeyenler… Kendisine haksızlık yapıldığını, kıymetinin bilinmediği, başkalarının kabiliyetsizliklerine itibar edilirken gerçek değerlerin kenara itildiğini dillendirenlerin feryatları ve daha neler neler.

Hepinizin bildiği hikâye… Nasrettin Hoca, “Kıyamet ne zaman kopar?” sorusuna soruyla karşılık verir:

Hangisi? Büyük kıyamet mi, küçük kıyamet mi?..

-Hocam kıyametin küçüğü büyüğü mü olur?…

-Olur! Karım ölürse küçük, ben ölürsem büyük kıyamet kopar!…

Böyledir… Gurur abidesi insanoğlu, dünyanın merkezinde görür kendisini…

“Aday adaylığı” için başvuranlar da öyle… Beyninin arka taraflarında  devletin herhangi bir yerine yerleşmek ya da bulunduğu makamda terfi etmek, koltuğu sağlamlaştırmak gibisinden bir niyet taşımıyorsa…

Milletvekilliği için gelmiş geçmiş, Ortadoğu ve Balkanlar da dahil, dünyanın en mükemmel biçilmiş kaftan olduğunu, Başkent’e gittiği takdirde, eşi benzeri görülmemiş hizmetlere imza atacağını düşünür…

Aday adaylarının büyük ekseriyeti etrafındaki yaverleriyle beraber, başvurduğu  dakikadan itibaren listenin iyi bir yerine yerleştirilmesinin neden lüzumlu olduğuna dair harika senaryolar üretir…

Ve bu senaryoların karşılıksız kalması halinde de, hakkının nasıl yendiğini açıklamaya çalışır.

2007 yılında Milletvekilliği genel seçimlerinde, 2009 yılında da Belediye Başkanlığına aday adayı olduğumda görüştüğüm, konuştuğum, tanıştığım, aday adaylarındaki bu duygu ve düşünceleri harfiyen yaşadım.

Öncelikle belirtmeliyim ki, bütün aday adayları birbirinden güzel, bilgili, birikimli, üretken ve deneyimli şahsiyetlerdir. Liste dışı kalan vekillerin önemli bir bölümü vitrin diye öne çıkarılan isimlerin birçoğundan çok daha üretkendir.

Ama aday adaylığı için müracaat eden 100’ e yakın aday’ın da istediği be beklediği sıralamaya girmesi mümkün değildir.

Liste hazırlayanların işlerinin ne kadar zor olduğunu kabul etmemiz gerekir… Bir çok denge unsurunu gözeterek liste hazırlamak oldukça zordur.

Memleketin işi zor. Türkiye’nin işi daha çok zor. Reel politik denilen, bazı kurumların hassasiyeti denilen, milletin pek de sıcak bakmayacağı isimleri de listeye almanızı gerektirir.

Bazen öyle zor durumda kalırsınız ki, tasfiye olarak nitelendirilmeye müsait adımlar atmak zorunda kalabilirsiniz. Bazen yaptığınız manevralarla yakın tehdidi bertaraf etmenin yollarını araştırırsınız.

Recep Tayip Erdoğan’ın eleştirilemez bir lider olduğunu söylemek mümkün değil . Ama hiç kimse Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşadıklarını yaşıyor değildir.

Ancak daha düne kadar AK parti’nin yönetim birimlerinde görev yapanlar, Ak partiyi sadece ve sadece kendilerinin temsil ettiğini söyleyenlerin bu günlerde AK parti’nin kuyusunu kazmaya çalıştıklarını görünce ve duyunca şaşkına dönüyoruz.

Hem de en üst kademelerde görev yapanlar ve kendilerinden başkasını yönetim kadrolarına yakıştırmayanlar, yaklaştırmayanlar, bu günlerde en acımasız darbeleri AK Parti’ye indirmenin çabasındadırlar.

Ve hala her yönetim biriminde kendi akrabaları cirit oynarken, başka partilerin değirmenine su taşıyan mirasyediler ne yazık ki meydanlarda at koşturuyorlar.

Daha önce birkaç defa dile getirdim. Ama kaale alan olmadı. Kimlerin hangi zamanlarda gemiyi nasıl terk edeceklerini defalarca yazdım ama ben yazdım ben okudum.

Tahmin ettiğim pek çok şeyi zaman zaman yazdım ama muhterem zevat ne okudu, ne de önemsedi. Hayırlısı olsun.

Seçimler, bşr takım dersler çıkarmamıza ve hayırlara vesile olsun inşallah…

 

 

 

Bu Habere de Bakın

Bu Memleket PKK ve Destekçilerine Teslim Edilemeyecek Kadar Büyüktür-3-

“Şehidimizin sorumlusu PKK. Onun perde arkası da HDP ve CHP… Terörle mücadelede, ekonomik savaşta CHP …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir