Köşe Yazıları

Adıyaman’ın Üzümle İmtihanı

Adıyaman’ın Üzümle İmtihanı

Aslında yazının başlığı daha net bir ifade ile “Adıyaman’ın Kendisi İle İmtihanı” olmalıydı. Ama Gündemdeki konumuz “Üzüm” olduğu için bu başlığı kullandım.

Malumunuz olduğu gibi veya bir kısmınızın bildiği gibi Adıyaman Kent Konseyi birkaç gün önce sanal ortamda “Besni ve Gölbaşı’nda Yetişen ‘Besni Üzümü’ için El Ele” ismi ile bir kampanya başlatmıştı. Hemen akabinde de basınımızın sahiplenmesi ile medyada yer almıştı.

Geçtiğimiz hafta Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, Manisa’daki konuşmasında Manisalı Üzüm üreticilerine müjde vermiş ve okullarda öğrencilere süt ile birlikte kuru üzüm  de dağıtılacağını söylemişti.

Manisa’da ve Manisalı üzüm üreticilerine hitaben söylendiğine göre bu işin merkezi elbette Manisa olacaktı. Sonuna kadar desteklediğim ve takdir ettiğim bir açıklamaydı. Üreticilerin desteklenmesi ve ürünlerinin değerlendirilmesi gerçekten çok önemliydi.

Bu açıklamadan hareketle Adıyaman Kent Konseyi olarak bir kampanya başlatarak, özellikle Besni ve Gölbaşı bölgelerimizde yetiştirilen ve bölgemizin markası olan “Besni Üzümü” için de Manisa’daki müjdeye benzer bir müjdeyi hak ettiğini ve beklediğimizi söyledik.

Gerçekten de öyle değil mi?

Adıyaman’daki üzüm üreticileri de bu müjdeyi hak etmiyorlar mı?

Yani bin bir emekle ürettikleri ve bölgenin markası olmaya aday üzüm böyle bir desteği hak etmiyor mu?

Biz hak ettiğini düşündük ve ani bir kararla, tabi bir kaç kişi ile istişareden sonra bu çıkışı yaptık.

İstedik ki, ilimizin bir ürünü devlet desteği ile hem de öğrencilere dağıtım yapılacak bir program çerçevesinde değerlendirilsin. Bu sayede çok iyi de tanıtımı olacaktı.

Bu işe başladığımızı ve sahiplenilip desteklenmesi gerektiğini söylemek için görüştüğümüz kişilere, “Yanlış bir iş yapıyorsak vaz geçelim, eksik bir şey varsa tamamlayalım, biz başlattık buyurun siz sahiplenin, siz önde olun” diyerek her şeye açık olduğumuzun mesajını verdik. Hiç biri olumsuz konuşmadı, aksine çok güzel bir hamle olduğunu söylediler.

Yapmamız gereken çok basit. Sanal ortamda kurulmuş olan “Besni ve Gölbaşı Üzümü için haydi Adıyaman el ele” adındaki sayfanın beğeni sayısını arttırmak. Bir nevi kamuoyu yoklaması ve imza kampanyası hüviyetindeki bu girişime yeterli ilgi göstererek kamuoyu oluşturmak. Bu vesile ile siyasilerimizin ve bürokratlarımızın elini güçlendirmek. Bir nevi dip dalga oluşturmak yani.

Sanaldan başlayıp gerçeğe dönüştürülecek ve memleketimizin ekonomisinden sosyal hayatına kadar birçok alanı doğrudan ilgilendiren bir hamle.

Bu hamleyi birlik ve beraberliğimizi ortaya koymamız, ilimizin menfaati söz konusu olduğunda güç birliği yapmamız ve gerektiğinde ortak tavır koymamız bakımından önemli görüyoruz.

Buradaki en önemli beklentilerden biri de özlediğimiz ve beklediğimiz “birlik” anlayışını tesis etmesidir. Üzüm bahanesi ile memleketimiz için birlik olmaktır. Fikirde birliğimizi eylemde birliğe dönüştürmesidir.

Besni ve Gölbaşı ilçelerimiz başta olmak üzere bütün ilçelerimizin topyekûn sahiplenmesini bekliyoruz.

Bunun için de sızlanmayı bırakıp hızlanmaya bakmalıyız.

Bu iş tutar mı bilmiyorum. Kamuoyu oluşturup “Besni Üzümü”nün okullarda dağıtımını sağlayabilir miyiz, onu da bilmiyorum. Dahası bütün ilçelerimiz ve hemşehrilerimizle birlik olup bir duruş sergileyebilir miyiz, inanın hiç bilmiyorum.

Bunu en iyi zaman gösterecektir.

İnşaallah kaybedilmiş imtihanlar hanesine bir çentik daha atmayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu