Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma
11 Ekim 2016 Salı, 08:42
A. Hakan Karayılan
A. Hakan Karayılan ahakan_karayilan@hotmail.com Tüm Yazılar

Adıyaman’da iyi şeyler de oluyor; ‘Şehir Akademi’

Adıyaman’da iyi şeyler de oluyor; ‘Şehir Akademi’

 

“İnsana ve şehre mütevazı bir katkı” sloganıyla faaliyete geçen Şehir Akademi’ye güçlü bir hoş geldin demek lazım.

Bir şehre hayat veren şey, oradaki insanların üretkenliği ve samimi gayretleri olsa gerek. Yıllardır yakınıp duran ve bir kurtarıcının çıkmasını canı gönülden arzulayanlara, kurtuluş ateşinin ilk kıvılcımı Şehir Akademi tarafından tutuşturuldu kanaatindeyim.

Amaçları, insanlığın ortak birikimini anlamaya ve günümüz toplumuyla harmanlamaya çalışıp, yeni bir gelecek tasavvurunu oluşturma olarak ifade edebileceğimiz Şehir Akademi çalışmaları, ilimizin makûs tarihini değiştirmeye dönük ciddi bir adım.

İçerisinde onlarca akademik seminer, panel, yuvarlak masa toplantıları, atölye çalışmaları, kitap sunularının bulunduğu bu etkinliklerin, en önemli tarafı ise medeniyetimizin dinamiklerinin ser levha edilmiş olması.

Geleceğin sağlıklı inşa edilmesi için; tarihsel gerçekliği mercek altına almayı, bugünkü dünya gerçekliğini irdeleyip geleceğe dair öngörülerde bulunmayı ve bilgiden düşünceye, düşünceden medeniyete dönüştürme amacının olması, Şehir Akademi’yi daha da anlamlı ve önemli yapmaktadır.

Şehrimizde farklı inanç, ırk ve kültürlerden insanların bulunduğunun deklare edildiği, buradan hareketle de millet bilincinin inşa edilmesinin öneminin fark ediliyor olması, Şehir Akademi ile birlik ve beraberlik umutlarının artmasını sağlayacaktır.

Günümüz dünyasına kısaca inovasyon çağı denilmektedir. Bilgiye ulaşma ve kullanma becerisi, bireyleri, toplumları ve ülkeleri muadillerine karşı öne çıkarmaktadır. Buradan hareketle Şehir Akademi; bilginin üretilmesine ve organizasyonuna odaklanmayı, insanın anlam ve değer dünyasına yatırım yapmayı vaat etmesi ile şehrimizin ve medeniyetimizin kültür birikimine ulaşmayı, coğrafi ve tarihsel bir yolculuğa çıkmayı hedeflemektedir.

Geleceğe dair beni en çok umutlandıran konu ise, böylesi bir organizasyonun altında birçok sivil toplum örgütünün imzası ve katkısının olmasıdır. Bundan dolayı, Anadolu Öğrenci Birliğini, Milli Türk Talebe Birliğini, Türkiye Gençlik Vakfını, Hayat Vakfını, İlim Yayma Cemiyetini ve Gökkuşağı Derneğini candan kutluyorum.

Meydana getirilen bu birliğin, en az Şehir Akademi kadar memleketimize hizmet edeceği ve başka organizasyonlara da ilham kaynağı olacağı kanaatindeyim. Ayrıca zamanla başka sivil toplum örgütlerinin de bu yapıya dâhil olacak olması, beni daha da umutlandırmaktadır.

Ancak burada şu uyarıyı da yapmadan geçemeyeceğim. Böylesi sivil organizasyonların içerisine kamunun dâhil edilmesi fikri, bu organizasyonun zamanla siyasallaşmasına yol açabileceğine, özgür ve bağımsız olma söylemini de gölgede bırakabileceğine dikkat çekmek isterim. Bundan dolayı sivil ve bağımsız hareket etmek, Şehir Akademi’yi daha güçlü yapacaktır.

İlkinin yoğun bir katılımla 09.10.2016 tarihinde Adıyaman Üniversitesi Rektörlük konferans salonunda gerçekleştiği Şehir Akademi çalışmaları, memleketimize hayırlar getirecektir inşallah. Emeği geçenlere ve geçecek olanlara şimdiden teşekkürler…

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz