Köşe Yazıları

Adıyaman tanıtım günleri amacına ulaştı…

Adıyaman tanıtım günleri amacına ulaştı…

 

25-28 Eylül Adıyaman Tanıtım Günleri Organizasyonunun yapıldığı önemi bir tarihti Adıyaman’ımız için. “ADIYAMAN Tanıtım Günleri” için çok şeyler söylendi, çok şeyler yazıldı.

Bir ilin kendini tanıtması için çok önemli bir fonksiyona sahiptir tanıtım günleri, Bu sene Adıyaman’ımız için Feshane’de yapılan organizasyon oldukça muazzamdı.

Adıyaman’a dair her şeyi bulabileceğimiz büyük bir etkinlikti ve genel olarak değerlendirildiğinde amacına ulaştı diyebilirim.

Eksiklerimiz vardı elbette ama bu tür etkinliklerde yeni olduğumuzdan zamanla daha muazzam bir çalışmaya dönüşeceğinden eminim, bu sadece benim kanaatim değil gelen ziyaretçilerin de genel fikriydi.

Hususen Adıyaman Valimizin üstün katkıları göze çarptı, diğer ilçe belediyelerimiz de ellerinden geleni yapmışlardı.

Elbette bu tür etkinliklerin büyük bütçe istediği gerçeği aşikardır.  Tanıtım günleri için yeterince bütçe sahibi olmadığımız gerçeği de göz önündedir şüphesiz.

Eksikleriyle, günahıyla sevabıyla  “Tanıtım Günleri” etkinliği geride kaldı;  ama bana kalırsa eksik yönlerine odaklanmak bütün bütün doğru değil.

Elbette eleştirilmeli, bu eleştiri doğru şekilde ve dozunda olursa elbette katkı da sağlar ama maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olunca da durum farklı bir boyuta varıyor.

Konuyla ilgili yazan ve fikir beyan eden bazı dostlarımızın eleştirileri tamamen olumsuz yönüne odaklandığından eleştiri yapıcı olma amacından sapmış oldu.

Organizasyonda Kahta standı hakkında yapılan olumsuz yorumlar oldukça yersizdi, oradaki bir görevli olarak her anına şahit oldum, hatta bazen nefes alamaz duruma geldik yoğunluktan , Kahta standı oldukça yoğundu.  Buna istatistiki olarak da verebiliriz:

Tanıtım günlerine beklenen ziyaretçi sayısı 200 bin idi, ama son reddede gelen ziyaretçi sayısı 400 bini aştı. Yani beklenilenin iki katı ziyaretçi geldi.

Özellikle Kahta standında bulunan Nemrut Dağı Tümülüsü ve heykelleri, Cendere Köprüsü maketi ziyaretçilerin akınına uğradı, Kahtalı Mıçı’nın olduğu gün ise oldukça yoğun olduğumuz bir gündü. Ziyaretçiler arasında bakanlar, sanatçılar, yazarlar vardı, her biriyle bir bir ilgilenildi bu sanatçı ve yazarlardan Sanatçı- yazar İkbal Gürpınar, Yazar Sinan Yağmur ve Ahmet Turgut ilk fırsatta Kahta’ya geleceklerini de söylediler.

Eksiklerimize rağmen oldukça dolu dolu geçen Tanıtım Günleri elbette daha profesyonel yapılabilirdi, ama süreçte Kahta Kaymakamının tayininin çıkması, Belediye Başkanımızın rahatsızlığı tamamen bir talihsizlikti.

Ama rahatsızlığına rağmen Belediye Başkanımız Abdurrahman Toprak, Su projesi üstünde çalışması ve yoğun programına rağmen yine de standımızı yalnız bırakmadı, sürekli iletişim halinde olduk,  her eksiğimizi anında çözdü ve asla yalnız bırakmadı, bu duyarlı davranışından dolayı takdir edilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Hatta bir sonraki sene için daha güzel projeler ve planlarının olduğunu eksiklerimizin not alınmasını ifade ederek, konuya ne kadar önem verdiğini ziyadesiyle gösterdi.

İstanbul’da olup Adıyaman ile ilgili olan tüm vakıf, dernek ve STK temsilcilerini ziyaret edip birebir kendileriyle ilgilendi.

Adıyaman Valiliği kanaatimce üzerine düşeni ziyadesiyle yaptı, Bu organizasyonda emeği geçen her kişi takdiri hak etmektedir.  Herkes üzerine düşeni yaptı.

Organizasyona katılan bütün kurumlar ve kişiler eksiklerini de biliyor ve bir sonraki sene ne yapacakları üzerinde düşünüyordur  bundan eminim.

Bardağın dolu tarafını görüp el birliği ile Adıyaman’ımız için neler yapılabileceği konuşulmalı ve spekülatif konuşma, eleştiri ve demagojilerden uzak durulması kanaatindeyim.

Bu etkinlikler kimsenin kendini ön plana çıkarmaya çalıştığı etkinlikler değildir ve hiç kimse de böyle davranmamıştır. Her şey Adıyaman’ımızın tanıtılması adına yapılmış/ yapılacaktır.

Bu organizasyonda emeği geçen Milletvekillerimiz, Belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız, vakıf ve derneklerimiz, STK’larımız, iş adamlarımız ve Adıyaman’ı koşulsuz seven ve Adıyaman için ellerinden gelen her şeyi yapan tüm herkes büyük bir teşekkürü hak ediyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu