20 Şubat 2015 Cuma, 10:35
Kazım Çetinkaya
Kazım Çetinkaya kazimcetinkaya0202@hotmail.com Tüm Yazılar

Adıyaman İflas Ediyor

Adıyaman İflas Ediyor

 

“Adıyaman, iflas ediyor”. “ Karşılıksız çek’te Türkiye ikincisiyiz.” (Basın)

Halkın gözü, kulağı olan basın böyle yazıyor, böyle söylüyor. Adıyaman’da işsizliğin had safhada olduğu söyleniyor. Buna katılmıyorum. Adıyaman’da iş var iççi yok. Çalışacak kalfiye eleman sıkıntısı had safhada… Bunu defalarca yazdık, çizdik ama nafile…

İlimizde iş beğendirmek oldukça zor. Hem bilgi ve beceriden yoksul, hem kabiliyet ve yeteneklerini geliştirmemiş elemanlar masa başında oturup dolgun maaş almak istiyorlar. Bu da mümkün olmuyor. Gerçekten kendini geliştiren, bilgi ve becerisi olan hiçbir eleman boşta kalmaz. Bunun aksini söylemek mümkün değil.

Esnaf, san’atkâr, fabrikatör hepsi yetişmiş kalfiye eleman bulamamaktan dertli ve sıkıntılı. Bilgi ve yeteneği olmayan elemanlarla yeterli üretimi zamanında yapmak güçtür. Bu konuda ilgililerin ve yetkililerin acil tedbir almaları gerekmektedir. Her meslekten yetişmiş elemanların iş bulamama gibi bir sorunu söz konusu değildir.

Gelelim madalyonun öbür yüzüne… İlimizde ekonomi ve sanayi çok kötü durumdadır. Bunun aksini söylemek, kendimizi kandırmaktan başka bir şey değildir. Evin tozunu toprağını halıların altına süpürmemize gerek yok. Esnaf ve sanayici borçlarını ödeyememektedir. Bankaların pençesine düşen esnaf inim inim inlemektedir. Borçlarında gecikme olan esnaflar kara listeye alınmakta, ve günklük temerrüd faizleriyle yükün altında ezilmektedir. Bazı bankalar, kredi taksitleri bir gün gecikince hem gecikme cezası almakta, hem de faizini almaktadırlar. Bunu hangfi kanuna hangi yönetmeliğe göre aldıklarını sorduğunuzda, çok rahatlıkla “biz bilmeyiz, bizim sistemimiz böyle, sistem kendisi alıyor” diyor ve çıkıyorlar işin içinden. Sorunuza el atacak yetkili merci maalesef yok. Bunu da defalarca yazdık, ama ilgilenen, yetkili ve etkili bulamadık.

Hal böyle olunca çek ve senedlerini ödeyemeyen esnaf tefecilerin eline düşüyor. Çünkü tefeciler bankalardan daha merhametli davranıyorlar. Ve daha kolay yöntemlerle esnafa para verince, esnaf tefecilere yöneliyor. Dolayısıyla ilimiz tam bir tefeciler cenneti olma yolunda hızla ilerliyor. Nitekim son zamanlarda alacak verecek cinayetleri de bunun apaçık kanıtıdır.

İlimizde bankalarda faize yatırılan paraların Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğu söyleniyor. Yatırım yok, ticaret dibe vurmuş, her kes kolay para kazanma sevdasında. Yan gelip yatan para babaları bankaları besliyor. Sistem ne yazık ki bozuk işliyor. Mantar biter gibi memlekette biten bankalar, kâr üzerine katmerli kârlar katıyorlar. Günlük temerrüd faizleriyle esnaf ve sanayicinin ümüğünü sıka sıka akacak bir şey bırakmadılar.

Faiz lobileri insanımızı resmen sömürüyor. Ve bunu da  kanunların ve yönetmeliklerin şemsiyesi altında yapıyor. Esnaf ve san’atkârın önü acilen açılmadıkça memleketimizi çok zor günler bekliyor. Esnaf ve san’atkâr odaları ne işe yararlar, ne ile uğraşırlar bilmiyorum. Esnaflardan aidat almak, birkaç tane personele maaş vermek, lüks binalar yapmak ve seçimden seçime esnafları ziyaret etmekse hizmet sevsinler böyle hizmetleri…

Siyasetçilerimizi de avuçlarımız çatlayıoncaya kadar alkışlamak bir Adıyaman klasiğidir. Yakın zamanda ilimizi 4. Bölge olarak değil de 1. Bölge olarak ilan etmeleri benim için hiç de sürpriz olmaz. Nasıl olsa işler yolunda. Ekonomi iyi. Çekler senedler şakır şakoır ödeniyor. Yaşasın faiz lobileri…Yaşasın büyüklerimiz, Yaşasın yöneticilerimiz!…Ve yaşasın kefenimin kefili karaborsa!…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz