Köşe Yazıları

Adıyaman Deyince Düşünmek Gerekir

Adıyaman, tarihi, kültürel, inanç ve doğal zenginliklere sahiptir

Tarım ve ziraat kenti olup, iyi ve güzel olan her şey, bu memlekette yetişir.

Medeniyetler güzergâhı olan Adıyaman, tarihi, turistik ve inanç turizminin merkezi olan bir açık hava müzesi durumundadır.

Hem ova, hem dağ havasıyla, her mevsimin yaşandığı tek ildir.

Terörün, mafyanın, kavganın olmadığı, hoşgörünün olduğu nadir illerin başında gelir.

Memur cenneti gibidir, gelen ağlayarak gelir; ama giden da ağlayarak gider.

Devletine, milletine, her türlü değerlerine bağlıdır, insanî sorumluluklarını yerine getirir.

Bu memleketin insanı, merttir, cesurdur, saygılıdır, hürmetkârdır, itaatkârdır…

Sevdi mi tam sever, bağlandı mı tam bağlanır…

Adıyaman da üzümün onlarca çeşidi yetişir. Bu üzümlerin birçoğu çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir.

Yılan, akrep gibi zehirli hayvanların panzehri, Adıyaman’da ki fabrikada üretilmektedir.

Son zamanlarda Zeytin, Hurma, özellikle Bademcilik artmakta, seralarda çeşitli sebzeler yetiştirilmektedir.

Adıyaman’ın mevcut dağlarında, yurtiçi ve yurtdışından gelen avcıların yaz-kış vahşi hayvan avlayacakları müsait bir doğal hayata sahiptir.

Dünyanın en kaliteli (Emproder) mermerlerinin çıkarıldığı birçok maden zenginliğine sahiptir.

Her ilçesinde çeşit çeşit, renk renk bitkiler, ürünler yetişir.

Fıstık Gaziantep’in diye bilinir, ama %40 dolayında fıstık ve Besni üzümü gibi onlarca üzüm çeşidi Besni de yetişir.

Sarımsağın kaynağı,  ceviz, tut ve tut pekmezinin merkezi, yamaç paraşütü için uygun ortama sahip olan yer Tut ilçesidir.

Peygamber üzümü gibi bol çeşit üzümün diyarıdır Gölbaşı.

Maden suyu kaynakları, içimlik tütün (kaçak tütün), Bal’ın çokça olduğu, Çat Barajında yüzen adacıkların olduğu, misafirlerini evde ağırladıkları için, belki dünyada oteli bulunmayan tek ilçedir Çelikhan.

Yine Bal’ın, rüzgârgüllerinin (yel değirmenleri), ters lâlenin, envaı çeşit otların membaıdır Sincik.

Sülüklü gölün, ters lâlenin (ağlayan gelin), narın ve nar ekşisinin kaynağıdır Gerger.

Adıyaman’ın, Kâhta’nın en önemli yer altı zenginliğidir kara elmas denilen petrol. Özel sektör üretimleri ile birlikte, ülkemiz ham petrolünün %30’a yakını Adıyaman bölgesinde üretilmektedir.

Kürekli kano yarışlarının yapılmasına müsait olan Atatürk Barajına sahiptir.

Adıyaman, tarihi, turistik ve inanç turizmi yönünden sayılamayacak derecede zengindir. Bunların en öne çıkanlarından birisi olan Nemrut Dağı’dır. Adıyaman’a 86 km. Kâhta ilçesine 51 km. uzaklıktadır. Dünyanın 8. harikası olarak anılan ve UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan bu yer; Doğu Toros Sıradağlar üzerinde 2150 m. yüksekliğinde, Fırat nehri geçitlerine ve ovaya hâkim bir tepe üzerindedir. Kommagene Kralı 1. Anticeos ‘a ( Antikos) anakaya üzerinde bir anıt mezar yapılmış ve üzerine kırma taşlar yığılarak, büyük bir tepe biçiminde Tümülüs oluşturulmuştur. Tümülüs’ün Doğu, Batı ve Kuzeyindeki kayalıklara 9-10 metre boyutlarında dev kral, tanrı, kartal ve aslan heykelleri konulmuştur.

Tarih turizminde Pirin (Perre Antik Kenti) Mağaraları, Arsemia, Cendere köprüsü, Kâhta Kale’si; inanç turizminin merkezleri olan Sahabi Safvan Bin Muattal, Üzeyr Peygamber Makamı, İslam orduları Sancaktarı Abuzer-el Gaffari Hz. Menzil, kültür turizmi bakımından birçok Ören yeri, göller, Tümülüsler, Höyükler, Kaya mezarları, Anıtlar, Kaleler ve Camilere sahiptir.

Ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma, ziraata dayalı olup, özelikle tekstil sektörü yatırımlarında da son zamanlarda sanayileşme eğilimi görülmektedir.

İstihdamla en yüksek, katma değer yaratacak ve ileri teknoloji gerektiren sektörler öncelikli olarak değerlendirmeye alınarak; Adıyaman’ın gelişmesi ve ilerlemesi için, büyük gayretler ve çabalar harcanmaktadır.

Geziye çıkacakların ve gezmeyi sevenlerin, değişiklik olması amacıyla, gezilecek yerler arasına Adıyaman’ı da dâhil ettikleri takdirde; ne kadar da isabetli bir karar vermiş olacaklarını görecekler ve pişman olmayacaklardır.

Sayamadığımız daha birçok güzelliklere ve değerlere sahip olan Adıyaman’a gelecekler; görecekler ki zevke, damağa, göze, hoş gelebilecek her türlü zenginliğe sahip bir ildir Adıyaman.

İnşallah yeni yılda bahse konu değerlerden, katma değer anlamında pozitif faydalanırız. Bunun için yeterince güce, kuvvete, belgi ve birikime sahip olduğumuzu düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu