Son Dakika
22 Haziran 2018 Cuma
14 Temmuz 2016 Perşembe, 08:33
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi
Adıyaman Güne Bakış Gazetesi gunebakisnet@hotmail.com Tüm Yazılar

Adıyaman Buna Alışmalı

Editör’den…

 

Adıyaman Buna Alışmalı

 

Adıyaman’da uzun zamandır özlemi çekilen AVM yapılıyor ama henüz bitmeden bir acı olay yaşandı. İnşaatta meydana gelen göçükte maalesef sekiz işçimiz yaralandı. Güne Bakış Gazetesi olarak işçilerimize acil şifa diliyoruz.

Büyüyen bir kent, beraberinde büyük sorunları da getirir.

Olay olmasın diyorsanız, evinizde oturup, odadan bile çıkmamanız gerekir. Ama bu, başınıza uçak düşmeyeceği, deprem olmayacağı, selin gelmeyeceği, hakimiyetini kaybeden bir aracın evinize girmeyeceği anlamına gelmez.

Bir AVM inşaatı yapıyorsanız, kaza olacağını da düşünerek, tedbir almanız gerekir.

Ne kadar tedbir alırsanız da, “insan” merkezli bir çalışmada istesek de, istemezsek de kaza oluyor ama her zaman aradığımız, beklediğimiz, özlediğimiz tedbirin en üst seviyede olmasıdır.

Gönül ister ki hiç kaza olmasın, hiç kimse yaralanmasın, hiç kimse ölmesin…

Ama şu da bilinmeli ki, bir yerde kaza varsa orada basın da vardır.

Basının görevi, kazayı neden yaptıklarını sorgulamak, işvereni veya işçileri suçlamak değil. Zira biz ne hakimiz, ne savcı, ne de avukat…

Ama AVM inşaatını yapanlar gibi, tıpkı orada çalışan işçiler gibi sorumluluğumuz var. Bizim sorumluluğumuz olan bir olayı, okuyucuya en yansız ve en hızlı şekilde sunmaktır.

Savaşta da olsa, barışta da olsa gazetecinin “haber verme” görevi nedeniyle dokunulmaz. Çünkü basın, kamu adına görev yapar.

Unutulmamalı ki, basın AVM inşaatını çökertmez, yaralananları tedavi de etmez ama olayı okura duyurma görevi vardır ve bu, asla engellenemez.

Adıyaman, büyüyen bir şehre ve sorunlarına alışmalı, ona göre tedbir almalı…

Yine Adıyaman, basına da alışmalı ki, en doğru, en tarafsız haberi ilk elden öğrenebilsin.

İşçilerimize ve meslektaşlarımıza geçmiş olsun derken, olayın bir ‘görev yapmadan kaynaklandığı’nın unutulmamasını da hatırlatırız…

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz