Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba
15 Haziran 2016 Çarşamba, 09:03
Mustafa Işıldak
Mustafa Işıldak m.isildak02@gmail.com Tüm Yazılar

ADANA VALİSİNİ(!) UĞURLARKEN…

ADANA VALİSİNİ(!) UĞURLARKEN…

“Mahkeme Kadı’ya mülk olmaz” diye bir atasözümüz var. Gelen devlet görevlilerinin süresi dolduğunda gidecekleri ve bunun içselleştirilmesi gereğini vurgular.

Devlet hizmetleri süreklilik taşır. Mahkeme Kadı’ya mülk olmazsa da Kadı başka bir mahkemeye(!) atanmış ise önceki mülkünü bırakır yeni mülküne(!) gider. Valimiz Mahmut Demirtaş ta böyle yaptı. “Mülkü” Adıyaman’ı bıraktı, “yeni mülkü” Adana’ya uğurlandı.

Vali Demirtaş’ın gözlerinden yaş geldiğini görmedim. Ancak gözlerinin hafif te olsa kızarmasını, kurduğu cümlelerin kısa ve kesik oluşunu, sadece tokalaşmakla yetinmeyip dört yıl görev yaptığı coğrafyanın âdeti gereği sarılıp kucaklaşması esnasında vücudunun kuş gibi hafif oluşunu birleştirdiğimde göz pınarlarında oluşan yaşların dışarıya çıkmaması için “kendisini zor tuttuğunu” anladığımı söyleyebilirim. Sayın eşi Beyhan Demirtaş’ın ise uğurlamaya gelen bayanlarla kucaklaştığında gözlerinin az da olsa ıslandığını gördüm. Duygulu bir uğurlama idi. Tabii ki kolay değildi. Dört yıl boyunca gecesini gündüzüne, hafta sonu tatilini hafta içine katarak görev yaptığı ilden ayrılmak, bu kez 01 0002 numaralı kırmızı plakalı araba yerine;  01 trafik kodlu il sınırına girdiği anda forsu açılacak olan 01 0001 numaralı kırmızı plakalı arabaya ilk olarak 02’de binmek…

Kararnamesi çıktığı günden itibaren ilçelere de veda ziyaretleri yaptığından olsa gerek ilçelerden fazla kimse gelmemişti. Merkez ilçedeki bürokrat ve siyaset çevreleri ile Alevi Dedelerinin dışında sivil vatandaşlardan da gelenler vardı. Ankara, İstanbul, Antalya gibi illerdeki Adıyaman Tanıtım Günlerinin fedakâr “demirbaş” katılımcıları “Valilik komşusu” Adıyaman Turizm Seyahat Acentası Sahibi Murtaza Yakaryılmaz ile İskender 85 Lokantası Sahibi Hüseyin Turan da gelenler arasında idi. Mercan TV’nin canlı yayın aracı gelmiş, “çiçeği burnunda” Haber Müdürü Ömer Karakuş uğurlayıcılarla ayaküstü röportajlar yapıyordu.

Araç konvoyu yapmak, korna veya siren çalmak gibi abartılı ve israfa dönük bir uğurlama yerine kendilerinin kişiliğiyle de uyumlu, alkışlar eşliğinde sade, ama samimi bir uğurlama oldu. Kırşehirli olarak geldiği Adıyaman’dan, dört yıl sonra Belediye Meclisi kararıyla verilen “Hemşehrilik Beratı”ndan öte, sokaktaki gönüllerin verdiği berat ile artık “ikinci memleketi” Adıyamanlı olarak uğurlanıyordu. Allah yolunu açık etsin…

Ha… İlde belirli bir süre görev yaptıktan sonra başka göreve atanan il yöneticilerimizden bazılarına sorduğum gibi Valimiz Demirtaş’a da atama kararnamesi yayınlandıktan sonraki görüşmemizde, “Dört yıl çalıştınız… Haliyle birkaç gün sonra ayrılacaksınız. İsterseniz cevaplandırmayabilirsiniz, aklınızda ‘Keşke’ şunu da yapsaydım?”dediğiniz bir konu kaldı mı?” diye sordum. Kısmen de olsa duygulanarak, lakin sanki üç-beş gün sonra görevinden ayrılmayacakmış gibi aynı sahiplenme duygusu, aynı şevk ve heyecanla, “Turizm yönünden çok önemli gördüğüm Tuz Hanı, Sahabe Safvan Camii ve Külliyesi, Eski Kâhta Kalesi 2. Etabı, sanayi yönünden de Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesini bitiremedik.”  diyerek cevaplamıştı.

Öyle inanıyorum ki, yeni gelen “halefi” Valimiz Abdullah Erin; selefi” Demirtaş’tan devir aldığı bu bayrakları, “selefi”nin deyimiyle daha da “yükseklere”çıkaracaktır.

Atama kararnamesinin yayınlanması üzerine Valimiz Abdullah Erin’e atfen 06.06.2016 tarihli  yazımızda yaptığımız değerlendirmelerin sonundaki  cümlenin ilk kelimesini bu kez siliyoruz. Görevine başlamış olmasından dolayı doğrudan “Hoş geldiniz.” diyoruz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz