Köşe Yazıları

ADALET VE EŞİTLİK KURTLARA HÜKMETTİRİR

ADALET VE EŞİTLİK KURTLARA HÜKMETTİRİR

Ülkemiz Suriye gibi kaos ortamına sürüklenmek isteniyor. Memleketimiz Libya’ya benzetilmeye çalışılıyor. Türkiye Mısır gibi cadı kazanına döndürülmek isteniyor. Ama Yüce yaratan’ın izni ve inayetiyle Türkiye ne Suriye olacak, ne Yemen… Ülkemiz ne Libya olacak ne Mısır…Irak da omayacak, Afganistan da…

Ülkemizi yöneten yöneticilerimiz, basiretli ve ferasetlice, eşitlik ve adalet ölçülerine riayet ederek halkın hizmetlerini Hak’kın rızası çerçevesinde gördükleri müddetçe, içinde bulunduğumuz rahatlık, huzur ve güven ortamını hiç kimse bozamayacak.

Malum son iki ayda ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar birlik ve beraberliğimizi bozmak, huzur ve mutluluğumuzu kaybetmek üzere oynanan sinsi oyunlardır. İçteki ve dıştaki bütün şer güçler ittifak etmiş durumdalar. Ve bu ittifaklarında bir nebze çirkin emellerine ulaşarak, bazı bölgelerimizi karıştırmayı da kısmen başardı gözüküyorlar.

Çok gariptir ittifak eden bu güçler nasıl bir araya geldiler? Hangi güç bunları birleştirdi? Daha düne kadar papaz olan, birbirlerine kuyu kazan, fikir ve düşünceleri tamamen birbirine zıt olan bu içteki ve dıştaki şer güçler nasıl  bir anda kuzu sarması oldular?

Eşitlik ve adalet konularında bizlere büyük örneklik yapan Halife Ömer b. Abdulaziz, içte ve dışta çok önemli hayırlı işler başarmıştır.

Onun hilafeti esnasında ticaret kervanlarından biri Şam’dan yola çıkmış, güneye doğru gidiyor. Kervan bir ara çölde konakladığı yerde bir koyun sürüsü’nün çobanı orada koyunlarını otlatırken kervanın yanına yaklaşır ve onlardan şam’dan ne haberler olduğunu sorar: “Halifemize bir şey mi oldu?” der. Kervandakiler:

-“Hayır biz hareket ettiğimizde halife görevinin başında idi.” Çoban aldığı cevaptan tatmin olmamış. Canı çok sıkılıyordu. Kervan yola koyuldu, biraz ileride bir köye vardı. Kervandakiler köyde halife  Ömer’in vefat ettiğini öğrendiler. Hayretler içinde çobanı hatırladılar. Bu ıssız çölde bir çoban halifenin başına bir iş geldiğini nasıl bilmişti?

Kervanda bulunanlardan biri çok merak eder. Arkadaşlarından izin isteyerek, çobanı bıraktıkları yere gider. Çoban şaşkın kalır.

-“Hayırdır bir şey mi unuttunuz burada? Der.

-Yok, sen halife’nin başına bir şey mi geldi diye bize sormuştun, biz de yok demiştik. Köye vardığımızda öğrendik ki, halife Ömer vefat etmiş. Sen bu haberi ıssız çölde nasıl öğrendin?

Bu haberi öğrenen çoban ağlamaya başladı:

-Ben uzun yıllardır bu çöllerde çobanlık yapmaktayım. Ömer b. Abdulaziz halife olduğu günlerde, kurtlar sürümüze saldırmaz oldu. Kurtlar’la hayvanlarımız birlikte dolaşıyordu.  Bundan anladık ki, bu halife çok adil bir yönetici olacak. Siz geldiğinizin bir gün öncesinde kurtlar koyun sürümüze saldırdı, birkaç koyunumuz telef oldu. Bundan da anladık ki, Ömer b. Abdulaziz’in başına bir şey geldi. Demek ki halifemiz dünyadan ayrıldı.

İşte kurtlara böyle hükmeden , eşitlik ve adalet timsali halife, hayatta kaldığı sürece, kurtlarla koyunların beraber dolaşmasını sağlamıştı.

Bu sıkıntılı süreci atlatacağımız günlerin geçeceğine inanıyoruz. Yeniden memleketimizde sulhün ve sükûnun hakim olacağı günleri bekliyoruz. Kandan ve kinden beslenenlerin emellerine ulaşamayacaklarını ve bu memlekette barışın, kardeşliğin daha muhkem bir şekilde sürmesini temenni ediyoruz.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı