Anasayfa / Köşe Yazıları / Adalet Terazisi

Yazar Kazım Çetinkaya

Adalet Terazisi

Adalet Terazisi

Adalet mülkün (devletin, bağımsızlık ve iktidarın) temelidir. Zulüm ile abâd olunmaz ve devlet payidar olmaz. Zalimin zulmü varsa mazlumun da Allah’ı var.

Yeryüzü insana emanet edilmiştir. Ama gelin görün ki, insan kendine verilen bu emaneti gaddarca ve düşüncesizce tahrip etmekte, zulüm yoluyla başka insanlara yaşanmaz hale getirmektedir.

Eğer bizler hak ve hakkaniyet ölçülerine riayet etmezsek, kendi aramızda , işlerimizde adaleti işletmezsek, işleri ehil ve liyakatli kimselere vermezsek, günü kurtarsak da geleceği yıkmış oluruz.

İnsanlar gayrimeşru otoritelere itaatle görevli değillerdir; hatta otoriteye isyan, bazen en önemli görev haline gelebilir.

Bugün bütün islâm coğrafyasında esas sorun, inançta aynı kıbleye yönelen inananların, amelde farklı ve birbirine zıt kıblelere doğru yol tutmuş olmalarıdır.

Bizleri amelde başka kıblelere yönlendiren her ne varsa fark ederek, gittiğimiz yönün pusulasını değiştirerek, kıble ayarlarımızı düzeltmeliyiz.

Dostlarımızın hatalarını ikaz  ve ihtar ederken, düşmanlarına yandaş olduğumuz anlamı çıkarılmamalıdır. Düşmanının doğrularını ikrar ve tasdik ise dosta ihanet anlamına asla gelmemelidir.

Dostlarımızın yanlışlarını doğru kabul etmek dostluğun şanına ve haysiyetine yakışmaz. Dostun yanlışını görmemek ve ikaz etmemek düşmanın ekmeğine yağ çalmaktır.

“Düşme dostum, düşenin dostu olmaz” Her şey yolunda giderken herkes yanındadır. Senin her söyleminde bir değer, her yaptığında bir keramet arayanlar olur. Ya işler kötüye gittiğinde?…

Hz. Eyüp (A.S)’ ın kredisinden yararlanmak isteyen ve onun referansıyla hayata tutunan niceleri de , Eyüb’ün fakirleşmesiyle ve ardından da amansız hastalığa düçar olmasıyla ondan uzaklaşmadılar mı?..

Ama unutmayın! Hz. Eyüb(A:S) ‘a önce bol miktarda mal- mülk, yem yeşil bağlar bahçeler , vadiler dolusu koyun ve sığır sürüleri verip sonra da hepsini elinden alan ve aziz peygamberini imtihan ederek sabır kahramanı yapan yüce yaradan, tekrar her şeyini birkaç misliyle geri iade etmedi mi?

Taarruzlar başlayınca dönüp arkana baktığında kimler terk etmeyip etrafında kaldıysa, İlâhî imtihanın sırrı olarak sendelediğinde, kimler yanında duruyor ve kolundan tutuyorsa dostun onlardır.

Erdemlilik, işler kötüye gittiğinde kimin nerede olduğuyla gerçek değerini bulur. Hakikaten zor zamanda zorda ve darda kalana sahip çıkmak zordur dostlarım!.. Lakin gerçek erdem de budur.

“ Nice insanlar gördüm, üstlerinde elbisesi yok, nice elbiseler gördüm, içlerinde insan yok” (Mevlâna) İnsanı insan yapan et, kemik, deri ya da kıyafetleri değil , insanî özellikleridir. Akıl, şefkat, merhamet, sevgi, saygı, onur, edep vb. gibi.

İnsanlar bu özelliklerini kaybedince insanlıktan hayvanlığa doğru bir geçiş yaptılar. Erdemlilerle erdemsizlerin ayırt edilme noktası da zor zamanlardır.

Bakış açımızı değiştirmezsek başka şeyleri göremeyiz. Duygusal tarafgirliklerimiz, adaleti zulme kurban etmek gibi bir vehamete sebep olabilir.

Düşmanlığın da bir edebi olmalıdır. Galip gelmek için haysiyetsiz kampanyalarla bütün değerler çiğneniyorsa, şerefimizi de edebimizi de kaybetmişiz demektir.

İnsanlar arasındaki sorunlarda yangını körükleyen, barışa çomak sokan, çatışmaya malzeme sağlayan bir pozisyona giren şerefsizler caddelerde sokaklarda adeta kol geziyor.

Husumet, hakkı tutup kaldırmaya engel oluyorsa, adalet duygusu yok olmuş demektir. Birine husumetimiz var diye, adaletten ayrılma hakkını bize vermez.

Hayatı nasıl yaşadığımızdan ziyade, nasıl bitireceğimizdir önemli olan. Dünyada değerimiz kasamızda/ kesemizde olanlarla ölçülüyor olabilir.

Mahşer günü bir yüce mahkeme kurulacağını, gerçek hesabın orada görüleceğini, yüce Yaradan’ın adalet terazisinde hiçbir hesabın şaşmayacağını bilmek gerekir.

 

 

 

 

Bu Habere de Bakın

Bugün ne giyinsem?

Özgür olmak ve özgürce yaşamak için demokrasi ve cumhuriyet gibi yönetimler ya da kaide ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir