Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba
07 Temmuz 2017 Cuma, 09:01
Mehmet Akar
Mehmet Akar mehmetsemsur@gmail.com Tüm Yazılar

Adalet Aratışı

Adalet Aratışı

 

CHP genel Başkanın başlattığı Adalet Yürüyüşü, siz bu yazıyı okuduğunuza 24. Gününü tamamlamış olacak. CHP gelişmeler karşısında son derece zor bir karar alarak Ankara’dan İstanbul’a yürüme kararı aldı. Kılıçdaroğlu’nun ben yola çıkıyorum, isteyen arkamdan gelir şeklindeki tavrı, şimdiye kadar Kılıçdaroğlu’dan beklenen karar değildi. Parti yönetimi genel başkanlarının yalınız bırakmadı. Her gün 0n yedi km ile on sekiz km yürüyerek İstanbul varoşlarına dayandılar.

Bu sıcak havada yürümek epey zahmetli olmalı. Kılıçdaroğlu’nun şimdiye kadar gösterdiği performans altmış dokuz yaşındaki bri insanın yapabileceği bir eylemin çok üstündedir.

Bu yürüyüş kararı bir çok çevre tarafından destek gördü. Siyasi partiler, sendika yöneticileri, sivil toplum kurum temsilcileri bizzat yürüyerek destek verdi. Bağımsız şahsiyetlerin de desteği azımsanmaz.

En anlamlı destek HDP eş başkanı Sibel Kemalbay ve millettekilerin bir heyet ile Mardin eski belediye başkanı Ahmet Türk’ün destek ziyareti idi.

Şimdiye kadar ufak tefek kışkırtıcı olayın dışında olayların yaşanmaması sevindiricidir. Kılıçdaroğlu’nunn her sabah verdiği brifinglerde her kese barışçı mesajlar vermesi, olayların sakin geçmesine yardımcı oldu.

Hükümet sözcülerinin bu eylemi itibarsızlaştırma çabaları şimdiye kadar sonuç vermesi. Her kese adalet istemenin garip bir tarafı yok. Zira ülkemizde adil olmayan sayısız örnek var.

Kürtçede adalet DAD kelimesi ile anlatılır. DAD kelimesi aynı zamanda ANNE manasına da gelir. Biz Adaleti bir annenin tüm çocuklarını eşit derecede gözetmesi olarak anlamlandırırız. Adaleti dağıtmakla yükümlü olanların bir annenin evlatlarına bakışı gibi olmalıdır. Adalet dağıtımında ırk, dil, din, siyasi düşünce farkı gözetmeden bakmalıdır. Kılıçdaroğlu’nu bu zorlu yürüyüşü kararını alırken bu bakış ile aldığı İnancındayım.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz