Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi
30 Haziran 2017 Cuma, 08:10
Mehmet Akar
Mehmet Akar mehmetsemsur@gmail.com Tüm Yazılar

Acılarla Geçen Bir Bayram Geride Kaldı

Acılarla Geçen Bir Bayram Geride Kaldı

 

Her bayramda aynı haberleri duyarız. Trafik kazalarında şu kadar insan hayatını kaybetti, şu kadar insan sakat kaldı diye haberleri duyar içimiz sızlar. Onlarca insan hayatını kaybeder, onlarca insan sakat kalır. İnsanlarımız bu haberi duyunca hüzünlü bir andan sonra her şey unutulur, olan o kazada yakınlarını kaybedenlere olur. Ocaklar söner, yakınları yıllar süren acılar içinde kıvranırlar.

Evet bu kazaları “kaza” deyip yapılacak bir şey yok diye kısa bir süre sonra unuturuz. Bir bilim insanı bu ”kazalar” için kaza değil tamamen insan kusurlarından kaynaklanan ölümler olduğunu söylemişti. Bu söze bende katılıyorum. Bizler buna “kaza” dersek aynı olayların devamına davetiye çıkarmış oluruz. Normal bir hadise gibi sineye çekeriz. Bu anlayış sadece trafik kazaları için söylenmez. Diğer alanlar içinde aynı şeyleri söylenir. Mesela “iş kazası” adı altında her yıl ölen yüzlerce iş cinayeti gibi.

Türkiye iş cinayetleri ve trafik kazalarında dünyanın ilk sıralarında yer almaktadır. Maden ocaklarında yaşanan cinayetleri hiç birimiz unutmadık. Soma’da cereyan eden ve 301 işçinin ölümlerle sonuçlanan Soma maden cinayeti olduğu günlerle en yetkili insandan en sade insanımıza kadar bu olayı “kader” gibi “işin fıtratında var” gibi tanımlamalarla açıklamıştı.

Başka ülkelerde iş cinayetleri sıfıra indirilecek kadar azaltılabiliniyorsa, biz de ölümlerle sonuçlanan bu kazalarının engellenmemesi düşündürücüdür. İş yerinde güven, iş makinelerinin bakım ve onarımları, çalışanların eğitimi önemli yer tutmaktadır. İş güvenliği iş yeri için yapılacak yatırımlarla önlenir. İş insanının bu yatırımdan kaçınmaması lazım

Bu bayram günü yaşanan trafik kazalarında hayatlarını kaybedenler için üzüntülerimiz bildirirken, bu kazaların tamamen en aza indirilmesi için de gayret göstermek lazım. Başka bayramlarda üzüntü duymamak için kamu görevlilerinin tedbir alması umudu ile geçmiş bayramınız en içten duygularımla kutlarım.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz