Anasayfa / Köşe Yazıları / Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.

Yazar Kazım Çetinkaya

Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.

Ümmetin Yitik Malı : Tefekkür

Zor zamanlardan geçiyoruz. Ümmet olarak kaybettik hikmet’in yolunu. Ne tefekkür edebildik ne ulaştık tevekküle. Güvenmeliydik Allah’a, dayanmalıydık Mevla’ya, teslim olmalıydık hakkıyla Yüce Yaratan’a…

Bütün olumsuz şartlara karşı meydan okuyup diri bir duruş göstereceğiz. Yüce Yaratan’ın her güne serpiştirdiği güzellikleri algılamamızı ve yaşamamızı engellememeliydi istikbal endişesi.

Durmadan yakınmayacağız olumsuz şartlardan. Ortamın şartlarıyla izah etmeyeceğiz zaaflarımızı, yenilgilerimizi, korkularımızı… Mağduriyetimize mazeret uydurma çabasına girmemize gerek yok .

Hz. Süleyman ve Hz. Davud haricindeki tüm peygamberler  birer çile yumağı değiller miydi?  Cennet’ten çıkarılmadı mı yasak meyveyi yiyen ilk babamız Hz. Adem’le ilk annemiz Hz. Havva? Üstelik iki sevdalı insan, aynı bölgeye değil, birbirlerine uzak bölgelere indirilmediler mi?

Böylece insanoğlunun kıyamete kadar devam edecek imtihanı başlamamış mıydı? Muhtemelen dinozorların kaynaştığı, canavarların uçuştuğu koskoca dünyada artık yapayalnız değiller miydi? Şartlar bütünüyle olumsuz değil miydi? Ama olumsuz bütün şartlara rağmen asla umutsuzluğa düşmediler, hayata küsmediler.

Onlar diri durmadılar mı? Allah’a güvenip; başlarına gelenden Allah’ı değil, kendilerini sorumlu tutup, tövbe üzerine tövbe edip, yine buluşturulmak ve cennete döndürülmek için bir taraftan dua edip, diğer taraftan ellerinden geleni yapmadılar mı? Sonunda tekrar kavuşturulup cennete döndürülmediler mi? O halde korkmayın olumsuz şartlardan, her an şartlar değişebilir…Tüm yaşananlar ve şimdi bizim yaşadıklarımız, bu imtihan sürecinin parçaları değil midir?..

Havaların kurak gittiği, yağmurun bile yağmadığı bir mevsimde, dünya Nuh Tufanına tanıklık etmedi mİ? Bütün dünyayı kaplayan tufanda, Hz. Nuh’un karısı ve oğlu dahil, iman etmeyen herkes, çok önemseyip bir türlü vazgeçemedikleri dünyalıklarıyla birlikte sulara gömülmediler mi? Hz. Nuh ve inananlar tufandan selametle kurtulmadılar mı?

Hz. Yunus denize atılmadı mı? Hz. Yusuf kuyuya itilmedi mi? Hz. İbrahim Nemrut’un ateşine atılmadı mı ? Hz. Musa Firavunla karşı karşıya gelmedi mi? Ya bir yetim ve öksüz olan Kâinatın Efendisi (s.a.s) ?..Afrasından tafrasından geçilmeyen, burnu kaf dağından büyük kibir ve gurur abidesi Ebu Cehil gibi bir düşmanla savaşmak zorunda kalmadı mı?

Hz. Havva yasak meyveyi yediği için, Hz. Asiye’nin ömrü Firavun’la evlendiği için, Hz. Hacer’in ömrü çölde aç -susuz bırakıldığı için, Hz. Meryem’in ömrü iftiraya uğradığı için imtihanla geçmedi mi?

Bütün olumsuz şartlara rağmen içlerinde mevcut olan imanı ve iman eksenli aksiyonlarını harekete geçirip ortaya atılarak “Allah Kerim” diyerek , olumsuz şartların üzerine yürümediler mi?

Olur olmaz yerlerde  “ Allah’ı bu işlere karıştırmayın” diyen inançsız gafiller!

Hz. Yusuf’u kuyuya, Hz. Yunus’u denize, Hz. İbrahim’i ateşe atarak zulmeden zalimler de, işlerini bitirdiklerini zannetmediler mi? Artık problem kalmadığını düşünerek sevinmediler mi? Olayı çözdüklerini, istediklerini yaptıklarının zehabına kapılmadılar mı?

Ama Hz. Yusuf kuyudan çıkıp Mısır’a sultan olmadı mı? Hz. Yunus balığın karnından kurtulmadı mı? Hz. İbrahim Nemrut’un ateşine meydan okumadı mı? Hz. Musa Firavunun sarayında büyümedi mi? Ve Musa Firavunu Kızıldenizde boğmadı mı? Hz. İsa Roma despotlarının karşısında bile pes etti mi? Hz. Âlişan Efendimiz Ebucehil’i yerle bir etmedi mi?

Ve yaratan, yaşatan, rızkı veren eceli takdir eden Zat-ı Zülcelal’in imtihan ettiği kullarının çile ve ızdıraplarını, sıkıntı ve zorluklarını görmezden, duymazdan, bilmezden gelen, Müslümancılık oynayan sorumsuz ve duyarsız Müslüman müsveddeleri !

Dünya bir imtihansa, sağlık, hastalık, varlık ve yokluk da o imtihanın evreleri  ise, bu gün benim yarın senin değil midir? Şartlar değişir, şahıslar değişir, olmazlar oluverir. Vesselam!

Bu Habere de Bakın

Bir hafta sonu kaçamağı; Esenköy

İstanbul’da yaşayanlar, hafta sonu veya kısa tatillerini değerlendirmek için İstanbul’un dışına kaçmaya çalışırlar. Şehrin gürültüsünden, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir