Köşe Yazıları

UÇAK

UÇAK

Geri Kalmışlığımızın Bir Diğer Kanıtı, Pahalı Uçak Fiyatları

İsteme konusunda zamansız hareket ediyoruz.

İhtiyacımız olduğunda dile getirdiğimiz birçok şeyi önceden kestirmek istemediğimizden olacak ki çözümü hep erteler hale getiriyoruz.

Daha önce dile getirmediğiniz bir problem ile ilgili yapılan planı bozmak o kadarda kolay olmuyor. Hele ki sizin dışınızda birçok etmen işin içindeyse bu plan katiyen bozulamamaktadır.

Çevre illere oranla geri kalmışlığı âdete tescillenmiş olan ilimizde hep arkadan bakan konumdaki yerimizi sabit tutmaya devam ediyoruz. Hiçbir ile kaptırmaya da niyetimiz yok gibi.

Havaalanımız var.  Ancak pahalı olan uçak biletleri bu hizmeti kullanmamızı engelliyor. Artık lüks olmaktan çıkan bu ulaşım aracı ilimiz yurttaşları için lüks olmaya devam ediyor.

Çevre illerde 65 ya da 120 TL’ye yapılan yolculuklar ilimizde 350TL’ye varana denk yükselebilmekte. Aciliyet arz eden bir durumda hemşerilerimiz bu yüksek meblağı ödemek zorunda kalabiliyor.

Uçak bileti alırken dile getirilen tepkinin bir karşılığı maalesef o an olmuyor. Ki o andan sonrada çoktan unutulmuş oluyor mesele.

Yurttaşlarımız uçak bileti almadan tepkilerini dile getiremiyor. Serzenişte bulunanı duymak yerine, kendisi bilet aldıktan sonra serzenişte bulunmayı daha doğru buluyor. Bu nedenledir ki sorun toplumsal olmaktan öte bireysel bir probleme dönüşüveriyor.

Çevre illerimizden her gün Ankara ve İstanbul başta olmak üzere onlarca uçak havalanmaktadır. İlimizde ise sadece 3 uçak havalanmakta.

İkisi İstanbul bir diğeriyse Ankara uçağı… Bazı seferler yalnızca haftanın belirli günleri yapılmakta. İş böyle olunca çoğu yurttaşımız uçak biletlerini hem saati hem de maliyeti daha uygun olan çevre ilerden almayı kendilerince daha doğru bulmaktadırlar.

Yukarıda saydığımız nedenlerledir ki yurttaşlarımız bilet alım işlemi sırasında çevre illerden de fiyat taraması yapmaktadır. Kendisine en uygun olanı seçmek istemektedir. Ayağının dibine kadar gelen hizmetten maalesef yararlanamamaktadır.

Yaz ayları uçak seferlerinin en fazla kullandığı zamanlar oluyor. Gurbettekinin memlekete, memlekettekinin gurbete yapmak istediği seferlerin tavan yaptığı aylardır bu aylar. Ve uçak bileti ile ilgili gerek sosyal medyada gerekse de yerel basında fiyatların pahalı olması nedeniyle en çok serzenişin olduğu aylarda yine bu aylar oluyor.

Zamansal olarak tepkimizi dile getirme zamanı aslında kış aylarıdır. Uçak firmaları şimdiden uçuş planlarını yapmaktadırlar. Yaz aylarının gerek turizm mevsimini içinde barındırması gerekse de okulların tatil olmasına denk gelmesi uçak firmalarının şimdiden plan yapmaya zorlamaktadır.

İlimizin ihtiyacı olan yeni uçak firmalarının havaalanımızdan yurttaşlarımıza seferler düzenlemesidir. Uçak firma sayısının artması hem kaliteyi beraberinde getirecektir hem de fiyat azalmasını. Yani her türlü kazanan ilimiz yurttaşı olacaktır. Tabi tepkimizi dile getirmeyi başarabilirsek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu