Köşe Yazıları

15 Temmuz Sonrasında Milli Eğitimde Neler Yapılabilir?

15 Temmuz Sonrasında Milli Eğitimde Neler Yapılabilir?

 

Daha hala 15 Temmuz darbe kalkışmasının altındaki itici gücü fark edememiş olanlar var etrafımızda. Garip bir çaresizlik ve beklemede kalma hali bir çok kurumu sarmış. Devlet,  içindeki habis urdan kurtulmak için çaba içinde. Kurumların sağlıklı çalışabilmesi için, sistemi bozan, işleyişi yavaşlatan ve sekteye uğratan ihanet içindeki kişilerin ayıklanması elzemdir. Bunu elbette önemsiyoruz ama bu tek başına bu yapıyla mücadele etmek için yetmez.

Burada biraz daha soğuk kanlı olup analiz yaptığımızda, FETÖ’nün bu kadar geniş bir alana ve coğrafyaya yayılmasının altında, eğitim ve para ilişkisinin olduğunu göz önünde tutmak gerekir . Para işinden çok anlamam, ancak bir eğitimci olarak, eğitim konusunda birkaç önerim olacak.

Geçen haftaki Güne Bakış Gazetesindeki yazımızda, 15 Temmuz’u öğrencilerimize nasıl anlatmalıyız? diye sormuştum.(https://www.gunebakisgazetesi.com/kose-yazilari/15-temmuzu-ogrencilere-nasil-anlatmaliyiz-anlatmali-miyiz/) Bir çok insan bu konun çok önemli olduğu noktasında benimle hem fikirdiler. Ancak her zaman ki gibi bu konu Adıyaman’da gerekli ilgiyi görmediği gibi etkiyi de bırakmadı.

Oysa FETÖ, eğitim sistemindeki olumsuzlukları kendi lehine işleterek, kendisine uygun eleman devşirmeyi başardı ne yazık ki. Bu süreçte bir çok başarılı, masum öğrenci bu örgütün tezgahına düşerek, hem itikadi hem de ahlaki anlamda kaybolup gitti. Kendi ülkesine ihanet eden, ailesine ve toplumuna yabancılaşan, değerlerinden ve milli kimliğinden fersah fersah uzaklaştırılan zehirli bir yapı ortaya çıktı. Ve bu da gözümüzün içine baka baka oluverdi.

O zaman bize çok önemli görevler düşmektedir. Bir daha böyle kişilerin yetişmemesi için acil tedbirler alınması lazımdır.

15 Temmuz ruhunu diri tutacak, bir çok planlama yapılmalıdır. Her kamu kuruluşu bu minvalde kendi görev sahasında farklı çalışmalar yürütebilir, bunun için AR-GE birimleri oluşturulabilir, var olan birimler etkili çalışmalar yapabilir ve projeler üretebilir.

Milli Eğitim Müdürlüğümüze 15 Temmuz’un öğrencilere daha iyi anlatılması, bir istiklal mücadelesi şuurunun oluşturulması ve diri kalması için birkaç önerim olacak;

1- Seminer döneminde öğretmenlere 15 Temmuz ile ilgili seminerler verilebilir,

2- İlköğretimden ortaöğretime kadar her seviye ve okul türüne göre 15 Temmuz’u anlatan müfredat yapılanmasına gidilebilir,

3- Yukarıdaki müfredata uygun ders materyalleri ve ders planlamaları yapılabilir,

4- 15 Temmuz’u anlatan görsel ve işitsel materyaller hazırlanabilir,

5- 15 Temmuz ile ilgili bayrak, flama, afiş hazırlanabilir,

6- 15 Temmuz ruhu kitaplara yedirilebilir, kitaplara bununla ilgili etkinlik konulabilir,

7- 15 Temmuz’a şahitlik etmiş gazilerin yaşam öyküleri öğrenciye sunulabilir,

8-15 Temmuz ile ilgili resim, şiir, öykü, hikaye, biyografi vb. etkinlikler yıl içinde planlanabilir,

9- 15 Temmuz’u bir daha yaşamamak ve Milli Eğitim camiasında bilinci diri tutmak için, sempozyum, konferans vb. etkinlikler tertiplenebilir,

10-15 Temmuz da şehit olan vatandaşların mücadeleleri, etkin bir biçimde öğrencilere aktarılabilir,

11- 15 Temmuz gazileriyle öğrenciler buluşturularak, öğrencilerimizde bu olay daha yaşanır ve kalıcı hale getirilebilir,

12- 15 Temmuz kitaplaştırılabilir, öğrenci seviyelerine göre hikaye kitapları veya romanlar oluşturulabilir,

13-15 Temmuz’u anlamak için ve anlatmak için yarışmalar düzenlenebilir.

Maddeler çoğaltılabilir ancak, elimizi çabuk tutmalı ve bir an önce okullar açılmadan atağa geçmeliyiz. Vesselam.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu