KahtaManşet

Yüksek rakımlar karla tanıştı

Kar, kışın geldiğini hatırlattı

Havaların soğumaya başladığı Kasım ayında yüksek rakımlı yerlere de kar yağdı. Çelikhan, Sincik ve Nemrut dağı başta olmak üzere yüksek rakımlı yerlerde mevsimin ilk karı yağdı.

Kahta ilçesinde bulunan, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Nemrut Dağı’na mevsimin ilk karı yağdı.

Milli park alanı olarak korumaya alınan ve eşsiz heykellerin yanı sıra 2 bin 150 metre yüksekliğiyle, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Nemrut Dağı’nda sabahın erken saatlerinde başlayan kar yağışı ile beyaza büründü. Kara kalınlığının 2 ile 4 santimetre arasında değiştiği Nemrut Dağı’nda görevli personel kar yağışı nedeniyle zirveden ayrıldı.

 

Sincik’te yılın ilk karı

Sincik ilçesine mevsimin ilk karı yağdı.  Sincik ilçesinin yüksek kesimlerinde havaların soğuması ile birlikte ilçeye bağlı Yarpuzlu köyü ile Arıkonak arasındaki Türk Dağının yamaçlarındaki Küşüğan Yaylası ile Sakız Köyü Merg Yaylası ve Sincik- Malatya Karayolu kar yağışı ile beraber beyaza büründü.

 

Çelikhan ilçesinde Mevsimin ilk karı yağdı. 

Çelikhan’ın ilçe merkezine ve yüksek kesimlerine sabah saatlerinde başlayan kar yağışıyla beraber hava sıcaklığında düşüş yaşandı. Beyaz görüntünün hakim olduğu Çelikhan ilçesinde vatandaşlar kar yağışına oldukça sevindiklerini ve durmadan devam etmesi için dua ettiklerini belirtti.(İHA-PHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu