Kahta

Yeni Kale’de Yeni Odalar Ortaya Çıktı

Yeni Kale’de Restorasyon Çalışması Yapılıyor

Yeni Kale’de Yeni Odalar Ortaya Çıktı

 

350 Metre Yüksekliğindeki Tek Kaya Parçası Üzerine Kurulan Yeni Kale’nin Dünyada Eşi Benzeri Yok. Restorasyonu Yapılan Kalede Yeni Odalar Ortaya Çıktı. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş: “Üç Etap Halinde Yürütülecek Çalışmaların Üçüncü Etabına 2016 Yılında Başlamayı Planlıyoruz”

Dünyada eşine az rastlanır özelliği olan Adıyaman’ın Kahta ilçesi Kocahisar köyündeki Yeni Kale’deki (Eski Kahta Kalesi) restorasyonun ikinci etabı gerçekleştiriliyor. Kaledeki çalışmalarda yeni odalar ortaya çıktı.

Kommagene uygarlığı tarafından yapılan ve yaklaşık 2 bin yıllık olan Yeni Kale, tek bir kaya parçası üzerine kurulu olma özelliği ile dünyada adından söz ettiriyor. Yüksekliği yaklaşık 350 metre olan büyük bir kaya parçası üzerinde bulunan Yeni Kale, Kommagene, Selçuklular, Roma ve Memlüklüler döneminde kullanıldı. Kale içinde çarşı, cami, zindan, su yolları, güvercinlik kalıntıları ve kitabeler bulunuyor.

1970 yıllında kısmen onarılan Yeni Kale, 2013 yılında yeniden restore edilmeye başlandı. 2013 yılında birinci etabı, 2015 yılında ikinci etap çalışmaları yürütülen kalenin, üçüncü ve son etap çalışmalarının ise 2016 yılında başlatılması planlanıyor. İkinci etap restorasyon çalışmalarında yıkılan duvarlar ve tavanlar temizlendikçe yeni odalar ortaya çıkıyor.

Müteahhit Firma’nın sorumlu Mimarı Kasım Öztürk, yapılan çalışmalarda daha önce içerisinde toprakla dolu olan ve görülmeyen 3 yeni odanın ortaya çıktığını belirterek, bu odaların içerisinin temizlendiğini kaydetti. Yeni Kale’nin kalıntılardan 3 katlı olduğunun anlaşıldığını ifade eden Kasım Öztürk, kalenin 100-150 yıl önce yandığını ve tahrip olduğunu dile getirdi.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Kommangene Dönemi’nde inşa edilen Yeni Kale’nin tek kaya parçası üzerine oturtulmuş ve dünyada eşi benzeri olmayan nadir bir tarihi yapı olduğunun altını çizdi. 2013 yılında restorasyon çalışmalarına başlanıldığını, 2015 yılında ikinci etap çalışmalara start verildiğini kaydeden Vali Mahmut Demirtaş, üçüncü etap çalışmaların 2016 yılında başlamayı planladıklarını söyledi. Vali Demirtaş, Yeni Kale’nin çok önemli bir tarihi eser olduğunu ifade ederek, amaçlarının bu eserin turizme kazandırılması olduğunu aktardı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı