Kahta

Sağlıkta şiddet sınır tanımıyor

Hastaya Müdahale Eden Sağlık Görevlileri Darp Edildi

Sağlıkta şiddet sınır tanımıyor

 

Kahta ilçesinde bir hastaya müdahale eden iki sağlık görevlisinin, hasta yakınları tarafından darp edildiği iddia edildi.  Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Yasin Barutçu ve yönetim kurulu üyeleri, Kahta ilçesinde hastaya yardım ederken, 2 bayan acil tıp teknisyeni arkadaşlarının darp edilmesi olayını kınadı.

Edinilen bilgiye göre, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde baygınlık geçiren bir hastaya müdahale etmek için bir eve giden Kahta 112 sağlık ekiplerinden Tuğba Kaya ve Keziban Koç adlı sağlık görevlileri, iddiaya göre hasta yakınları tarafından darp edildi. Baygınlık geçiren hastayı ayılttıktan sonra ambulansa götürmeye çalışan görevliler hasta yakınlarının saldırısına uğradı. Darp edilen sağlık görevlileri evden kaçıp ambulansa sığınarak olay yerinden uzaklaştı.

Kahta Devlet Hastanesi’ne giderek darp raporu alan sağlık görevlileri daha sonra Hürriyet Polis Merkezi’ne giderek saldırganlardan şikayetçi oldu. Sağlık görevlilerine saldırdıkları iddia edilen ve isimleri açıklanmayan saldırganların polis tarafından gözaltına alındığı ve daha sonra serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Akşam saatlerinde yaşanan olay sonrası Sağlık-Sen Adıyaman Başkanı Yasin Barutçu ve yönetim kurulu üyeleri Kahta’ya gelerek saldırıya uğrayan sağlık görevlilerini 112 komuta merkezinde ziyaret etti. Yasin Barutçu geçmiş olsun dileklerini ileterek, sağlık çalışanlarına yapılan saldırıyı kınadı.

 

Sağlık Sen’den Kınama

Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Yasin Barutçu ve yönetim kurulu üyeleri, Kahta ilçesinde hastaya yardım ederken, 2 bayan acil tıp teknisyeni arkadaşlarının darp edilmesi olayını kınadı.

Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Yasin Barutçu, yeni bir şiddet olayıyla karşı karşıya olunduğunu ve sağlık çalışanına şiddetin çirkin yüzünü bu sefer de Kahta ilçesinde gösterdiğini söyledi.

Yaşanan fiili şiddeti lanetlediklerini söyleyen Yasin Barutçu, açıklamasında şunları kaydetti:

“Kahta 1 Nolu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda çalışan 2 Bayan Acil Tıp Teknisyeni arkadaşımız, bir vaka sırasında hastaya yardım ederken hasta yakınları tarafından darp edilmiştir. Acil tıp teknisyeni arkadaşlarımız bu olay esnasında, ayakkabılarını dahi giyemeden bulundukları evden kaçmış, hasta sahipleri ambulansa dahi saldırmıştır. Bu fiili şiddet olayını lanetliyoruz.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet maalesef hız kesmeden devam ediyor. Son yıllarda alınan tedbirlere ve caydırıcı uygulamalara rağmen yine de şiddet çirkin yüzünü göstermeye devam etmektedir. Yine bazı zavallı insanlar, bayan sağlık çalışanlarına bile şiddeti bir hak arama ve cezalandırma yolu olarak görüp, uygulamaktan geri durmamaktadırlar. Şiddet asla bir hak arama yolu değildir ve olamaz. Bunu yapanlar sonucuna katlanacak ve şiddetin bir hak olmadığını göreceklerdir.

Bu şiddet olayına karşın yasal resmi işlemler başlatılmış olup, gerekli her türlü hukuki yardımda bulunulacaktır. Bu tür ilkel yollara başvuran kişilerin hakkettiği cezaya çarptırılması için gerekli her türlü işlem yapılacaktır.

Biz de Sağlık Sen Adıyaman Şubesi olarak;  bu olayda ve tüm şiddet olaylarında sonuna kadar üyelerimizin ve bütün sağlık çalışanlarımızın yanında olacağız. Bu tür üzücü olayları sonuna kadar takip edecek ve sonuçlandırılması için gerekli her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu