Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Peki bu boruları kim döşedi?

07 Haziran 2017 Çarşamba, 09:49

Köylülerden su tepkisi

Peki bu boruları kim döşedi?

 

Kahta ilçesine bağlı Narince Köyünde köylüler, Kırkgöz ( Çelçavi) suyunun komşu köylere verildiğini iddia ederek tepki gösterdi. Kahta Kaymakamı Ahmet Aziz Kaya da duruma tepki göstererek, “Narince Köyünün günde 1 saat suyu akıyor. Böyle bir halde başka bir köyün gelip bu suyu almasına izin vermeyiz. Bu suyun başka bir köye gideceğinden haberim yoktu. Bu suyun size geleceğini biliyordum. Buradan eğer başka bir yere gidecekse buna ben karar veririm” dedi. Şimdi merak edilen, o boruları kimlerin ve hangi yetkiyle değiştirdiği, köylüleri neden karşı karşıya getirdiğidir.

Kırkgöz mesire alanı civarında su kesintisini protesto eden köylüler, bir an önce su kesintilerinin durmasını istedi. Her gün 30 dakikalık su kesintisinin yaşandığını anlatan köylüler, “Yıllardır köyümüzde su sıkıntı çekiyoruz. Kırkgöz su kuyularından su almaya başladık. Ama suyumuza göz diken komşu köy, içme suyumuzu tarımda kullanmak istiyor.  Bizim köyümüzde günde 30 dakikadan fazla su akmıyor. Köyümüzde suyu adeta benzin fiyatına satın alıyoruz. Buna rağmen komşu köyler, bu sıkıntımızı görmelerine rağmen içme suyumuza göz koydular. İçme suyumuzu tarım alanlarını sulamak için kullanacaklar. Bu köyler daha önce 50 poslu su boruları ile köyüne su götürüyordu. Ama şimdi bu köy 300 poslu su boruları ile var olan bütün suyumuzu kullanmak istiyorlar. Bize danışmadan kendilerince gelip 300 poslu su borularını kurmuşlar. Bizde köylüler olarak gelip bu boruyu kırdık. Eğer bu borularla su almaya başlarlarsa, biz kesinlikle susuz kalacağız. Bizde köy halkı olarak hakkımızı arayacağız. Sesimizi yetkililerin duymasını ve bu yaşadığımız mağduriyete bir çözüm bulmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, “Narince Köyünün günde 1 saat suyu akıyor. Böyle bir halde başka bir köyün gelip bu suyu almasına izin vermeyiz. Bu suyun başka bir köye gideceğinden haberim yoktu. Bu suyun size geleceğini biliyordum. Buradan eğer başka bir yere gidecekse buna ben karar veririm. Narince Köyü ilçemizin en büyük köylerinden birisidir. Bizim için ayrı bir önemi var. Sizin suyunuz hiçbir yere gitmiyor ve gitmeyecek. Kim demişse de sizi başkalarına karşı kışkırtmak için söylemiş” ifadelerini kullandı.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz